Zn1-xSNxO mos sensörlerinde uv ışığı altında no gaz algılama parametrelerinin incelenmesi
Investigation of no gas detection parameters under the uv light in Zn1-xSNxO mos sensors
- Tez No: 627266
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, Zn1-XSnXO (x = 0, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20) nanoyapılar, Ardışık İyonik Tabaka Adsorpsiyonu ve Reaksiyonu (SILAR) yöntemi ile büyütüldü. Nanoyapıların yapısal, morfolojik ve kompozisyon özellikleri sırasıyla X-ışını difraktometresi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılımlı X-ışını Analizi (EDAX) ile karakterize edildi. İnce Filmlerin sıcaklığa bağlı direnç ölçümleri gerçekleştirildi. Sensörlerin katkılama oranına bağlı olarak aktivasyon enerjileri hesaplandı. NO gaz algılama ölçümleri sırasıyla sıcaklığın ve gaz konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak gerçekleştirildi. Ardından UV ışık altında NO gaz algılama özellikleri sistematik olarak incelendi. Zn0.90Sn0.10O sensörünün oda sıcaklığında 20 ppb NO gazı için duyarlılığının % 1,9'dan % 43'e çıktığı gözlendi. Ek olarak, hava ortamında ve 25 ppm NO gazı varlığında 257 oC çalışma sıcaklığında empedans analizleri yapıldı. Zn0.90Sn0.10O sensörün gaz algılama özelliklerinin diğerlerinden daha iyi olduğu görüldü. Üretilen sensörlerin oksijen algılama özelliği ve Sn katkılanmasının gaz duyarlılığına etkisi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis study,Zn1-XSnXO (x=0, 0.05, 0.10, 0.15, 0.20) nanostructures have been grown through Successive Ionic Layer Adsorption and Reaction (SILAR) method. The structural, morphological and compositional properties of the nanostructures have been characterized through X-raydiffractometer (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM) and Energy Dispersive X-ray analysis (EDAX), respectively. Temperature dependence of electrical resistance measurements of thin films were performed. Activation energies were calculated based on the doping ratio of the sensors. NO gas detection measurements were performed as a function of temperature and gas concentration, respectively. Then, NO gas detection properties under UV light were systematically examined. The sensitivity of the Zn0.90Sn0.10O sensor for 20 ppb NO gas at room temperature increased from 1.9% to 43%. In addition, impedance analyzes were performed at 257 C operating temperature in the presence of 25 ppm NO gas. The gas detection characteristics of the Zn0.90Sn0.10O sensor were found to be better than others. The effect of oxygen sensing and Sn doping on gas sensitivity of the produced sensors were discussed.