Gömülü maksiller kanin dişe sahip genç erişkinlerde mandibular indekslerin ve sefalometrik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular indices and cephalometric parameters in adolescents with impacted maxillary canines
- Tez No: 627350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KUTALMIŞ BÜYÜK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gömülü maksiller kanin dişe sahip genç erişkinlerde mandibular indekslerin ve sefalometrik parametrelerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, yaşları 12-19 arasında değişen 4026 hastaya ait radyografiler arşiv üzerinden taranmıştır ve kriterleri sağlayan toplam 155 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bireyler maksiller daimî kanin dişlerinin pozisyonuna göre 3 gruba ayrılmıştır: Bilateral gömülü kanin (BGK) (52 birey; 15,02 ± 1,74 yıl), unilateral gömülü kanin (UGK) (51 birey; 14,89 ± 1,39 yıl) ve kontrol grubu (52 birey; 14,84 ± 1,65 yıl). Lateral sefalometrik radyografilerde iskeletsel, yumuşak doku ve dental analiz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Panoramik radyografilerde panoramik mandibular indeks (PMI), mental indeks (MI), antegonial indeks (AI) ve gonial indeks (GI) ölçümlerini içeren mandibular indeks analizleri ile maksiller kanin dişe ait açısal ve sektörel ölçümler değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilip tüm istatistiksel değerlendirmelerde p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the mandibular indexes and cephalometric parameters in adolescents with impacted maxillary canine teeth. Materials and Methods: The radiographs of 4026 patients aged 12-19 years old were scanned through the archive and a total of 155 patients were included in this retrospective study. Individuals were divided into three groups according to the permanent maxillary canine tooth condition: Bilateral impacted canine (BIC) (52 subjects; mean age 15.02 ± 1.74 years), unilaterally impacted canine (UIC) (51 subjects; mean age 14.89 ± 1.39 years), and the control (52 subjects; mean age 14.84 ± 1.65 years) groups. Skeletal, soft tissue and dental analyzes were performed in lateral cephalometric radiographs. Mandibular index analyzes including the panoramic mandibular index (PMI), mental index (MI), antegonial index (AI) and gonial index (GI) measurements and also angular and sectorial measurements of impacted maxillary canines were performed on panoramic radiographs. Data were analyzed statistically and p value less than 0.05 was considered significant. Results: The hard and soft tissue measurements and dental measurements of maxilla and maxillary tooth positions show retrusive positioned maxillary dental arch in the sagittal direction due to impacted maxillary canine in the impacted canine groups (p 0.05).