Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı ve fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin incelenmesi
An investigation of university students internet addiction and their participation in physical activities
  1. Tez No: 627360
  2. Yazar: GÜRSEL AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Üniversite Öğrencilerinin İnternet Bağımlılığı ve Fiziksel Aktiviteye katılım Düzeylerinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 159 gönüllü öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilere bazı değişkenlere göre Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle normallik dağılımına bakılmış ve verilerin normal dağılım göstermediği görülmüştür (Kolmogorov-Smirnova, p>0.05). Veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik testlerden 2 bağımsız değişken için; Mann Whitney u testi, 2 den fazla bağımsız değişkenleri için; Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Bağımlı değişkenlerden internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkiye bakmak için ise spearman korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the levels of Internet Addiction and Physical Activity Participation of University Students. 159 volunteer students participated in the study. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form and Young Internet Addiction Scale were applied to the students included in the study. In the analysis of the data, firstly the distribution of normality was examined and it was observed that the data did not show normal distribution (Kolmogorov-Smirnova, p> 0.05). Since the data did not show normal distribution, for 2 independent variables from non-parametric tests; Mann Whitney u test, for more than 2 independent variables; Kruskal-Wallis test was applied. Spearman correlation test was used to examine the relationship between internet addiction and physical activity level.