Üniversite öğrencilerinin kış sporları tesis tanınırlık ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi (Ardahan Üniversitesi örneği)
Investigation of university students' winter sports facility recognition and awareness level (The case of Ardahan University)
- Tez No: 627361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin, Ardahan Üniversitesi özelinde, kış sporları tesis tanınırlık ve farkındalık düzeylerinin Ardahan yalnızçam kış turizm merkezi temelinde incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim döneminde Ardahan Üniversitesi'nde çeşitli fakülte ve yüksekokullarda eğitim gören öğrenciler, örneklem grubunu ise Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden 86, Spor Yöneticiliği Bölümü'nden 135, Turizm Bölümü'nden 24, Tarih Bölümü'nden 127, Coğrafya Bölümü'nden 81, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 119, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 57 toplamda 295 kadın 334 erkek olmak üzere toplam 629 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada toplanan verilerin analizi için SPSS 21.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde betimsel istatistikler olan aritmetik ortalama, frekans, standart sapma ve yüzde değerlerine bakılmıştır. Katılımcıların kış sporları farkındalıklarının bilişsel boyuttaki düzeyi ile kış turizm merkezi tanınırlık marka algısı (r=0,260 p=0,000) ve genel tanınırlık düzeyi arasında (r=0,358 p0,000) arasında pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre duyuşsal boyut için kadınların farkındalık düzeylerinin (x=3,88 ±0,96) erkeklerin farkındalık düzeylerine göre (x=3,71 ±1,05) anlamlı şekilde daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak katılımcıların farkındalık düzeyleri arttıkça genel tanınırlık algıları da artmaktadır. Kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla genel farkındalık düzeylerinin daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Theaim of thisstudyistoinvestigatethewintersportsfacilityrecognitionandawarenesslevels of Universitystudents in Ardahan University on thebasis of Ardahan yalnızçamwintertourismcenter. Thestudyconsists of 629 studentstotallyandconstitutes 295 womenand 334 men, whohavebeengettingeducation in variousfacultieandvocationalschools at Ardahan Universityduring 2019-2020 academicyear. Thesamplegroup. Itconsists 86 studentsfromthedepartment of PhysicalEducationand Sports Teaching, 135 studentsfromthedepartment of Sports Management, 24 fromtheTourismdepartment, 127 fromtheHistorydepartment, 81 fromthedepartment of Geography,and 119 fromthedepartment of FineArts. SPSS 21.0 program wasusedtoanalyzedatacollected in theresearch. Intheanalysis of researchdata, descriptivestatics, arithmeticmean, frequency, Standard deviationandpercentagevalueswereexamined. It is concludedthatthe general awarenesslevel of universitystudentsaboutwintersports has a moderatepositiveeffect on theirperception of recognitionbywintertourismcenter.