21. Yüzyılda Çin'in enerji güvenliği: Kuşak ve Yol Girişimi açısından değerlendirme
China's energy security in the 21st Century: Evaluation in terms of Belt and Road Initiative
- Tez No: 627368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN ŞAFAK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dünyanın en büyük nüfusuna ve ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin'in enerji talebi kendi öz üretim kapasitesini aşmış ve küresel enerji tüketiminde ve ithalatında onu ilk sıraya taşımıştır. Bugün Çin'in ulusal stratejisinin bir parçası olarak görülen ekonomik ve sosyal kalkınmasının sürdürülebilir olması, denizaşırı kesintisiz enerjiye erişim ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle yüzyılın projesi olarak adlandırılan ve Çin'in Yeni Mega Kalkınma Girişimi olarak da görülen Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında sürdürülen enerji iş birliklerinin Çin'in ulusal enerji güvenliğini sağlamasında önemi büyüktür. Bu çalışma, Çin'in enerji güvenliği ile Kuşak ve Yol Girişimi arasındaki ilişkiyi araştırarak bu Girişimin Çin'in enerji güvenliğini sağlamada nasıl bir rol oynayacağını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda Çin'in Kuşak ve Yol boyunca enerji konusunda önemli gördüğü ülkeler ile kurduğu enerji ilişkileri ve enerji güvenliğine yönelik bu iş birliklerinden doğan enerji yatırımları incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, Girişimin bir taraftan Çin'in denizaşırı enerji kaynaklarını, nakliye yollarını, enerji tedarikçilerini çeşitlendirmesine, enerji yatırımlarının güvenliğinin sağlanmasına ve küresel enerji piyasasında söz sahibi olmasına katkıda bulunacağını gösterirken diğer taraftan Girişimin önünde jeopolitik, finansal, güvenlik, şeffaflık eksikliği gibi birtakım zorluklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Çin'in uzun vadeli denizaşırı enerji güvenliğini tam olarak sağlayabilmesi Girişimin önündeki bu zorlukları başarılı bir şekilde yönetip yönetememesine bağlı olacağı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
With the world's largest population and second-largest economy, China's energy demand has exceeded its production capacity. It has placed the country in first place in global energy consumption and importation China's sustainable economic and social development, which is seen today as a part of its national strategy, is possible with access to uninterrupted energy overseas. Therefore, China's energy cooperation within the Belt and Road Initiative scope, which is called the project of the century and seen as the New Mega Development Initiative, has great importance in ensuring China's national energy security. This study aimed to reveal what role this Initiative will play in ensuring China's energy security by researching the relationship between China's energy security and the Belt and Road Initiative. For this purpose, the energy relations that China has established with countries that are considered necessary in energy along the Belt and Road and energy investments arising from these collaborations for energy security have been analyzed. The findings obtained as a result of this study shows that the Initiative will contribute to the diversification of China's overseas energy resources, shipping routes, energy suppliers, ensure the security of energy investments, and have a say in the global energy market. It has further revealed that the Initiative has some risks such as geopolitical, financial, security risks, and lack of transparency. It is concluded that China's full long-term overseas energy security will depend on whether the Initiative can successfully manage these problems.