Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı yapılarak ihracat yapılması halinde haksız iade alınması
Underwater refund if export is made by distributed gain distribution through transfer pricing
  1. Tez No: 627373
  2. Yazar: İSA FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT FİKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşletmeler ticari faaliyetleri ile ilgili olarak elde ettikleri kazançlardan dolayı ödeyecekleri vergiyi azaltmak isterler. Bu nedenle sürekli vergiden kaçınmak için yeni yollar aramaktadırlar. Devlet ise vatandaşlarının ihtiyaçları için devamlı olarak kamu harcamaları yapmakta ve bu kamu harcamaları içinse kamu gelirlerine ihtiyaç duymaktadır. Kamu gelirlerindeki sıkıntılar için vergi denetiminin önemi daha da artmaktadır. Bu yüzden kamu gelirlerinde doğacak herhangi bir azalmaya müsaade etmek istemeyecektir. Kamu gelirlerindeki azalmayı önlemek için birçok konuda vergi güvenlik müesseseleri geliştirmiştir. Devletin kamusal ilkeler doğrultusunda elde ettiği gelirleri içerisinde en önemli olan vergisel alanda elde ettiği gelirlerinin doğru olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Mükellefler ise kamu gelirlerine katkı sağlamakta vergi bilincine sahip bulunmamaktadırlar. Mükellefler açısından durum böyle olunca vergiden kaçınmak cazip bir hal almaktadır. Mükelleflerin en önemli vergiden kaçınma yöntemlerinden bir tanesi de şüphesiz“Transfer Fiyatlandırması Yöntemiyle Örtülü Olarak Dağıtılan Kazançtır.”“Transfer fiyatlandırması yöntemiyle örtülü olarak dağıtılan kazanç”devlet gelirleri içerisinde en önemli hususlardan biri olmaktadır. Bu yüzden devlet, vergi güvenlik müesseselerinden biri olan“Transfer Fiyatlandırması Yöntemiyle Örtülü Olarak Dağıtılan Kazanç”işlemlerine büyük önem vermektedir. Mükellefler tarafından“Transfer fiyatlandırması yöntemiyle örtülü olarak dağıtılan kazançlar”ile yurt içinde doğacak olan verginin az olması ile yetinilmeyip ihracat işlemlerini işin içine katılması sonucunda bazı durumlarda haksız iade alınması işlemleri doğabilmektedir. Bu tezimizde ise“Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Yapılarak İhracat Yapılması Halinde Haksız İadenin”nasıl alındığı hususunda çalışmalara değinilmiştir.“Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Yapılarak İhracat Yapılması Halinde Haksız İadenin”nasıl alındığı hususunda vergi idaresi ise yapmış olduğu vergi denetimleri ile vergi kayıp ve kaçağını önlemeye çalışmakta, bu konuda vergi müfettişleri aracılıyla etkili bir şekilde vergi incelemeleri yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Enterprises want to reduce tax on loan arrangements due to their earnings in relation to their business activities. These roads are constantly looking for new ways to avoid taxes. It needs public spending to provide government spending. The importance of tax auditing increases for the problems in public revenues. Therefore, he will not want to allow any reduction in public revenues. It has developed tax security institutions for public security. The income, which is the most important among the revenues caused by your public principles, should be determined correctly. Taxpayers are those who are tax conscious to provide public revenues. When this is the case for taxpayers, it is tempting to avoid taxes. Doubtful“Disguised Distribution with Transfer Pricing Method is Gain.”“Implicitly distributed earnings by transfer pricing method”is one of the most important issues among government revenues. It attaches great importance to the“Disguised Profit with Transfer Pricing Method”transactions. You should not be contented with the low tax to be born in the country with the“Earnings Distributed İmplicitly By The Transfer Pricing Method”by the taxpayers, and you should endure the export transactions. In this thesis, the studies on how to get“Reimbursement İn The Form Of Export By Making Disguised Profit Distribution Through Transfer Pricing”are mentioned. Regarding how to obtain the“Unfair Returns in the Case of Export by Covered Profit Distribution via Transfer Pricing”, the tax administration tries to prevent tax losses and leakage through tax audits, and conducts tax inspections effectively through this issue.