Geç ergenlik çağındaki bireylerin kaygı düzeylerine, çocukluk travmaları ve bağlanma stillerinin etkisi
The effects of childhood traumas and the attachment styles on the anxiety levels of late adolescents era
- Tez No: 627448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVİN ERACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, geç ergenlik çağındaki bireylerin kaygı düzeylerine, çocukluk travmaları ve bağlanma stillerinin etkisi incelenmiştir. Nicel verilerin karşılaştırılmasında Parametrik olmayan iki grup arasındaki farkın analizi için Mann Withney U testi kullanılmıştır. Parametrik olmayan ikiden fazla grup varlığında parametrelerin gruplar arası karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir. Ölçeklerin birbirine etkisi çoklu doğrusal regresyon ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; çocukluk çağı travmaları ölçeği toplam puanı ve fiziksel ihmal, duygusal ihmal, fiziksel istismar, duygusal istismar, aşırı koruma-kontrol alt boyutları ile bağlanma stilleri toplam puanı, kaygılı bağlanma alt boyutu ve kaçıngan bağlanma alt boyutu arasında pozitif yönde giden istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çocukluk travmaları alt boyutlarından olan cinsel istismar ile kaygılı bağlanma arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kaygı düzeyleri üzerinde çocukluk travmaları ve bağlanma stillerinin hem ayrı ayrı hem de birlikte etkileri incelendiğinde sürekli kaygı düzeyi üzerinde çocukluk travmaları alt boyutlarından duygusal ihmal, duygusal istismar ve aşırı koruma kontrolün anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. İkinci olarak bağlanma stilleri alt boyutlarından kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın sürekli kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi görülmüştür. Son olarak, çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri birlikte değerlendirildiğinde, sürekli kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini ayrı ayrı ve birlikte inceleyerek literatüre kazandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the childhood traumas and the attachment styles on the anxiety levels of late adolescents were examined. The Mann Whitney U test was used to analyze the difference between the two non-parametric groups in comparison of the quantitative data. The Kruskal Wallis test was used for intergroup comparisons of parameters in the presence of more than two non-parametric groups. The relationship between the variables of the study was tested with Spearman correlation analysis. The effect of scales on each other was tested by multiple linear regression. Due to the obtained data, the positive statistically significant relationship was found between the total score of childhood trauma scale, subdimensions of the physical neglect, emotional neglect, physical abuse, emotional abuse, overprotection-overcontrol and the attachment styles total score, anxious attachment subdimension, and avoidant attachment subdimension. There is no important relationship was found between sexual abuse, which is one of the childhood traumas sub-dimensions, and anxious attachment. When the effects of childhood traumas and attachment styles on anxiety levels were examined both separately and together, it was occurred that the emotional neglect, emotional abuse and over-protection control, which are sub-dimensions of childhood traumas, had a meaningful influence on the continuous anxiety level. Secondly, the anxiety and avoidant attachment, which are sub-dimensions of attachment styles, had a meaningful effect on continuous anxiety level. As the last word, when the childhood traumas and attachment styles were evaluated together, it was observed that they have a significant effect on trait anxiety level. Briefly, the aim of this study is completed to examine the effects of childhood trauma and attachment styles on anxiety levels separately and together, thus, gain to the literature.