Rekreatif sporla uğraşan orta yaş bireylerin stresle başa çıkma stilleri ve yaşam tatminlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of stress coping styles and life satisfaction of middle-aged i̇ndividuals dealing with recreative sports in terms of various variables
  1. Tez No: 627473
  2. Yazar: ASLI KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ÇUMRALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rekreatif sporla uğraşan orta yaş bireylerin stresle başa çıkma stilleri ve yaşam tatminlerinin çeşitli değişkenler üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu Akdeniz Bölgesi illerinden Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş'ta ikamet etmekte olan orta yaş kategorisine mensup 765 katılımcı oluşturmuştur. Fakat elde edilen verilerin 750 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan demografik değerlere ek olarak katılımcıların stresle başa çıkma tarzlarını değerlendirebilmek adına, Şahin ve Durak tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Folkman and Lazarus tarafından geliştirilen 30 maddelik likert tipindeki“Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği”ve katılımcıların stresle başa çıkma stillerinin yaşam tatmini üzerine olan etkisini değerlendirebilmek adına ise Diener, Emmons, Lorsen ve Griffin(1985) tarafından geliştirilmiş olan, Türkçe'ye uyarlanması ve geçerlik-güvenirliği Durak ve Gençöz(2010) tarafından yapılan tek alt boyutlu 5 sorudan oluşan“ Yaşam Tatmini Ölçeği (Satisfactionwith Life Scale-SWLS)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 17 istatistik programı kullanılmış olup istatistik programında normallik analizlerinden Kolmagorov- Smirnov testine tabi tutulmuş ve verilerin normal dağıldığı saptanmıştır. İkili grup karşılaştırmaları için T testi, üç ve üçten fazla grup karşılaştırmaları için Anova, iki durum arasındaki ilişkiyi saptamak içinse korelasyon testlerinden olan Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde Stresle başa çıkma yöntemleri ölçeğinin tüm alt boyutları ile şehir değişkeni arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yine yaş değişkeni açısından ölçeğin kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım alt boyutları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Yaşam tatmini ölçeğinden elde edilen sonuçlara bakıldığında ise cinsiyet değişkenine göre ölçekten alınan puanlar arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate stress coping styles and life satisfaction of middle-aged individuals dealing with recreative sports in terms of various variables. The sample group of the study consists of 765 participants in the middle age category residing in Mersin, Hatay and Kahramanmaraş which are the provinces of Mediterranean Region. But 750 of the data are evaluated which obtained from participants. In addition to the demographic values prepared by the researcher, in order to evaluate the coping styles of the participants, the 30-item Likert-type Stress Coping Strategies Scale developed by Şahin and Durak, Folkman and in order to evaluate the effect of stress coping levels on life satisfaction, the Satisfaction with Life Scale (SWLS) consisting of 5 questions about the life satisfaction was developed by Diener, Emmons, Lorsen and Griffin (1985) and adapted with the validity and reliability to the Turkish version by Durak and Gençöz (2010), were used. SPSS 17 statistical program was used in the analysis of the data and Kolmagorov-Smirnov test, which is one of the normality analyzes, was used in statistical program and the data was found to be distributed normally. T test was used for paired group comparisons, Anova was used for three and more group comparisons, and Pearson correlation test, which is one of the correlation tests, was used to determine the relationship between the two conditions. When the results of the study were examined, a significant difference was found between all sub-dimensions of the stress coping methods scale and the city variable. In terms of age variable, a significant difference was found. In terms of age variable, a significant difference was found between sub-dimensions of self-confident approach and optimistic approach. When the results obtained from the life satisfaction scale were examined, a significant difference was found between the scores obtained according to the gender variable.