1163 sayılı Kooperatifler Kanunu uyarınca kooperatif genel kurul kararlarının iptali
Cancellation of cooperative general assembly decisions under the law of cooperatives numbered 1163
- Tez No: 627507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EBRU BOZKURT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlık tarihinin eski dönemlerine baktığımızda, tek başına yapamadıkları işleri birlikte hareket ederek yardımlaşmayı sağladığını görüyoruz. Bu ana fikir doğrultusunda Kooperatifçilik kuruluş düşüncesi meydana gelmiştir. Kooperatifle organları aracılığıyla görevlerini icra ederler. Bu organların başında kooperatif genel kurulu gelmektedir. Genel kurulda alınan kararların hukuka ve genel ahlak kurallarına aykırı olmaması gerekir. Kooperatif ortakları genel kurulda eşit oy hakkına sahiptirler. Bu durum kooperatif genel kurullarının demokratik bir kuruluş olduğunu göstermektedir. Kooperatifçilik Kalkınmada önemli bir model teşkil etmektedir. Ancak ülkemizde kooperatifçilik istenilen seviyede olduğunu söyleyemeyiz. Doktrin görüşlere baktığımızda ortak düşüncenin gerek hukuk alanında gerekse devletin kooperatifçiliği teşvik etmek için tanıtımda yetersiz kaldığını düşüncesidir. Tezimizin birinci bölümünde yaptığımız çalışmayla kooperatifçiliğin tanımı, dünyada ve ülkemizde kooperatifçiliğin tarihsel gelişimini kısaca araştırmış bulunmaktayız. İkinci bölümde, Genel kurulun yetkileri, toplantı türleriyle olağan toplantılar gerekli görülmesi halinde olağan dışı toplantılar yaparak ortakların karar alabilecekleri, Toplantı gündemi, toplantıya çağrı şeklinin yanında toplantıya katılmaya yetkili olanların genel kurulun çalışma esasları ile elektronik ortamda genel kurulun yapılması konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde genel kurulun geçersizlik halleri ile ortaya çıkan hükümsüz kararların meydana geldiğini incelenmiş, iptal edilebilir kararlar olabileceği görüşü ile karar ile aykırılık arasındaki illiyet bağının olması nedeniyle iptal davalarının açılabildiğini araştırmaya konu edilmiştir. Dava durumunda süre ve yetkili mahkemenin yargılama usulünü yürüterek dava sonucu çıkan kararların sorumluluk ve tazminat durumları ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise esas itibariyle Kooperatif genel kurulunda, hukuka ve genel ahlak kurallarına aykırı alınan kararların iptal edilebilir olduğunu incelemiş bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
When we look at the old periods of human history, we can see that they can help themselves by acting together and helping them. In line with this main idea, the idea of cooperative establishment has occurred. Perform their duties through the cooperative and its organs. At the head of these bodies is the general assembly of the cooperative. The decisions taken at the general assembly should not be contrary to the law and the general code of ethics. The cooperative partners have equal voting rights in the general assembly. This shows that the cooperative general assemblies are a democratic organization. Cooperatives constitute an important model in development. However, we cannot say that the desired level of cooperatives in our country. When we look at the doctrine views, it is the idea that the common thought is inadequate both in the field of law and in the promotion of the state in order to promote cooperatives. In the first part of our thesis, we have briefly explored the definition of cooperatives and the historical development of cooperatives in the world and in our country. In the second part, the powers of the General Assembly, ordinary meetings with the types of meetings are deemed necessary, the partners may take decisions by making unusual meetings, the agenda of the meeting, the manner of calling the meeting, the working principles of the authorized persons to attend the meeting and the general meeting of the General Assembly are examined. In the third section, the invalidity of the general assembly and the ineffective decisions arising, It is researched that cancellation cases can be filed because there is a causal link between the decision and the contradiction. In the case of the case, the duration and the responsibility and indemnity of the decisions taken as a result of the proceedings were handled by carrying out the trial procedure of the competent court. In the conclusion section, we have examined that the decisions taken in contradiction with the law and general moral rules can be canceled in the general assembly of the Cooperative.