Letters of consent in trademark law
Marka hukukunda muvafakatnameler
  1. Tez No: 627526
  2. Yazar: ASLI İBİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ışığında benzer veya ayırt edilemeyecek derecede benzer markaların muvafakatname vasıtasıyla birlikte var olma imkanını incelemektedir. Çalışma markaların tescil vasıtasıyla korunması, tescilin reddi nedenleri ve markanın tekliği ilkesinin genel olarak incelenmesiyle başlamaktadır. Daha sonrasında çalışma, aynı veya benzer markaların birlikte var olması kurumuna değinmektedir. Markaların birlikte var olmasına genel olarak değinildikten sonra, çalışma detaylı olarak markaların Türkiye'de muvafakatname aracılığıyla birlikte var olmalarını incelemektedir. Marka hukukunda muvafakatname, muvafakatname verilmesini tetikleyen ve muvafakatnameye ilişkin olarak taraflar arasında özel olarak düzenlenen anlaşma ile birlikte incelenmektedir. Çalışmanın son bölümü, Avrupa Birliği marka hukuku kapsamında muvafakat düzenlemesini ve Türk marka hukukunun söz konusu hükümler ile uyumluluğunu incelemektedir. Bununla birlikte çalışma muvafakatname uygulamasına ilişkin doktrindeki eleştirileri de farklı açılardan değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This work analyses the co-existence of identical or indistinguishably similar trademarks through letters of consent in light of the Turkish Industrial Property Code No. 6769. The analysis starts with an overview of the protection of trademarks through registration, the refusal grounds for registration and the role of the principle of specialty of trademark. Then, it continues with the examination of the co-existence of identical or similar trademarks. Having explained the co-existence of trademarks in general, the analysis continues with a deeper examination of the co-existence of trademarks through letters of consent in Turkey. Letters of consent have been explained in detail, along with private agreements in relation to letter of consent, which would eventually trigger the implementation of letters of consent. The final part of the work focuses on letters of consent under the European Union trademark law by examining the harmonization of the Turkish trademark law. Additionally, the work sets out the criticism in the doctrine regarding letters of consent practice from different perspectives.