İstanbul/Fatih bölgesinde yerli ve yabancı madeni paraların bakteriyolojik yönden araştırılması
Bacteriological investigation of domestic and foreign coins in Istanbul / Fatih region
  1. Tez No: 627638
  2. Yazar: VASİM İDRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnsanlar arasında çok sık el değiştiren araçlardan biri olan kâğıt ve madeni paraların ciddi infeksiyonların bulaştırıcılığı açısından önemli bir vasıta olduğu bilinmektedir. Dünyada ve ülkemizde farklı araştırma gruplarının kâğıt ve madeni paralarda yaptıkları araştırmalar halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Para sayma alışkanlıkları, tuvalet ve el hijyenine uyum gibi birçok konuda ülkeler arasında büyük farklılıklar görülebildiği gibi ülkelerin bölgeleri arasında da fark görülmektedir. Bu düşünce kapsamında yabancı turistlerin fazla olduğu, yabancı göçünün fazla olduğu, dolayısıyla ticaretin fazla olduğu İstanbul ili/Fatih ilçesinde çevrimde olan yerli ve yabancı madeni paraların farklı meslek gruplarından toplanarak bakteriyolojik açıdan çalışılması amaçlandı. . Çalışmada 50 adet yerli para balıkçı, sebzeci, tekstilci ve market çalışanından, 50 adet yabancı madeni para ise döviz bürosundan rastgele örnekleme metodu ile toplandı. Paraların her biri Brain Heart Infusion Broth içinde laboratuvara ulaştırıldı. Falkonlar içinde laboratuvara ulaştırıldıktan sonra oda ısısında 24 saat bekletildi ve sonrasında bakteri üretimi için besiyerlerine ekim işlemi yapıldı. Bakteriyel kontaminasyon oranı yerli madeni paralarda %86, yabancı madeni paralarda %74 olarak saptandı. Acinetobacter spp. yerli madeni paraların 26'sında (%52), Bacillus spp. 15'inde (%30), Klebsiella spp. 12'sinde (%24), KNS 5'inde (%10), Enterobacter spp. 5'inde (%10), Pseudomonas spp. 2'sinde (%4), E. coli 2'sinde (%4), Maya(Candida) ise 1'inde (%2) üredi. Acinetobacter spp. yabancı madeni paraların 22'sinde (%44), Bacillus spp. 9'unda (%18), KNS 4'ünde (%8), Klebsiella spp. 4'ünde (%8), Enterobacter spp. 2'sinde (%4), Nocardia spp. ise 1'inde (%2) üredi. Farklı esnaf gruplarından; balıkçı sebzeci, market, tekstilciden toplanan yerli madeni paralarda özellikle balıkçı(%100), sebzeci(%95) gibi esnaflarda yüksek oranda gözlenen bakteri kontaminasyonunu, bu gruplarda çok iyi hijyenik ortamın sağlanamamasına bağlıyor ve el hijyeninin kesintiye uğradığını düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
It is known that paper and coins, one of the tools that change hands frequently among people, it is important means of transmitting serious infections. The researches carried out by different research groups on paper and coins in the world and in our country are important for public health. There are great differences between countries in terms of money counting habits, toilet and hand hygiene compliance, as well as in different regions. Within the scope of this idea, it was aimed to work bacteriologically by collecting domestic and foreign coins from different occupational groups in Istanbul / Fatih region where there is a lot of foreign tourists and foreign migration thus trade is high. . In this study, 50 local coins were collected from fishermens, grocers, textile sellers and marketers and 50 foreign coins were collected from the exchange offices. Each of the money was delivered to the laboratory in Brain Heart Infusion Broth. After being delivered to the laboratory in the falks, it was kept at room temperature for 24 hours and then the microbial cultivation process was carried out for the production of bacteria. Bacterial contamination rate was 86% in domestic coins and 74% in foreign coins. Acinetobacter spp. in 26 samples (52%) of the domestic coins, Bacillus spp. in 15 samples (30%), Klebsiella spp. in 12 samples (24%), CNS in 5 samples (10%), Enterobacter spp. in 5 samples (10%), Pseudomonas spp. in 2 samples (4%), E. coli in 2 samples (4%), yeast (Candida) in 1 sample (2%) was produced. Acinetobacter spp. in 22 samples (44%) of the foreign coins, Bacillus spp. in 9 samples (18%), CNS in 4 samples (8%), Klebsiella spp. in 4 samples (8%), Enterobacter spp. in 2 samples (4%), Nocardia spp. in 1 sample (2%) was produced. Different trades groups; We believe that the high levels of bacterial contamination observed especially in fishermen (100%) and grocers (95%) in local coins collected from fishermens, grocers, marketers, textile sellers and the lack of hygienic environment and hand hygiene in these groups.