Doğum asfiksisi sonrası mortalitenin nsofa skorlama sistemi ile erken tahmini
Early estimation of mortality after birth asphyxia with nsofa scoring system
- Tez No: 918500
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY TOPCUOĞLU, DR. ÖZGE YATIR ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Neonatal ölümlerin yıllık yaklaşık bir milyonu doğum asfiksisi nedeniyle olmaktadır. Büyük randomize kontrollü çalışmalar terapötik hipoterminin ölüm oranını azalttığı ve serebral palsi şiddetini azalttığı gösterse de, doğum asfiksisi nedenli olan mortalite ve morbidite oranları hala yüksek değerdedir. Bu çalışmada hipoksik-iskemik ensefalopati ve terapötik hipotermi sonrası mortalitenin erken tahmininde nSOFA'nın kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2013- Haziran 2024 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitemize yatırılan hipoksik-iskemik ensefalopati nedeniyle terapötik hipotermi alan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Dosyalardan hastaların klinik ve demografik özellikleri, ilk 6 saat içindeki nSOFA skorları, inotrop kullanımı, sistemik kortikosteroid kullanımı, entübasyon durumu, SpO2 /FiO2 oranı, trombosit sayısı, kardiyopulmoner resüsitasyon ihtiyacı olma durumları, uygulanan tedaviler, laboratuvar ve radyolojik bulgular kaydedilmiştir. Doğum haftası 35 haftadan küçük olan bebekler, kromozom anomalisi, konjenital anomali olanlar, kanıtlanmış erken sepsisli bebekler, hipotermi tedavisi almamış evre I asfiktik hastalar ve verilerine ulaşılamayan bebekler çalışma dışı bırakılmıştır. ROC analizleri yapılarak, nSOFA skorunun ölen ve sağ kalan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı karşılaştırılmıştır ve nSOFA'nın mortaliteyi tahmin etmedeki başarısı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 35 hafta ve üstüne doğan ve terapötik hipotermi alan 182 hasta değerlendirildi. Hastalar eks olanlar (n=20) ve yaşayan hastalar (n=162) şeklinde iki ayrı grup olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Approximately one million neonatal deaths annually are due to birth asphyxia. Although large randomized controlled trials have shown that therapeutic hypothermia reduces mortality and decreases the severity of cerebral palsy; mortality and morbidity rates from birth asphyxia remain high. This study aimed to evaluate the utility of nSOFA in the early prediction of mortality after hypoxic-ischemic encephalopathy and therapeutic hypothermia. Materials and Methods: In our study, the files of patients who received therapeutic hypothermia due to hypoxic-ischemic encephalopathy and were admitted to our neonatal intensive care unit between January 2013 and June 2024 were retrospectively reviewed. Clinical and demographic characteristics of the patients, nSOFA scores within the first 6 hours, inotrope use, systemic corticosteroid use, intubation status, SpO2/FiO2 ratio, platelet count, need for cardiopulmonary resuscitation, applied treatments, laboratory and radiological findings were recorded from the files. Infants with a gestational age of less than 35 weeks, infants with chromosomal anomalies or congenital anomalies, infants with proven early sepsis, stage I asphyxia patients who did not receive hypothermia treatment, and infants whose data could not be accessed were excluded from the study. ROC analyses were performed to compare whether there was a statistically significant difference in nSOFA scores between surviving and non-surviving patients, and success of nSOFA in predicting mortality was examined. Results: In our study, 182 patients born at 35 weeks or later and receivied therapeutic hypothermia were evaluated. Patients were compared in two separate groups as non-survivors (n=20) and survivors (n=162).