Pnömoni tanılı hastalarda TNF-α, IL-33, IL36-α düzeyinin incelenmesi
Examination of TNF-α, IL-33, IL36-α levels in patients diagnosed with pneumonia
  1. Tez No: 627698
  2. Yazar: ÖZLEM UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; pnömoni tanısı alan çocuklarda TNF-α, IL-33 ve IL-36α düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları kliniğimize başvuran 6 ay-4 yaş arası fizik muayene, radyolojik ve laboratuvar bulgularının birlikte değerlendirilerek toplum kökenli pnömoni tanısı konulan 44 hasta grubu ile fizik muayene, radyolojik ve laboratuvar bulgularında herhangi bir patolojiye rastlanmayan tamamen sağlıklı 44 bireyden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Hasta grubu ve kontrol grubundan 3 cc biyokimya tüpüne kan örneği alınarak, santrifüj edilerek serumları ayrıldıktan sonra -80 derecede muhafaza edildi. Elde edilen serumlarda TNF-α, IL-33 ve IL-36α parametreleri Elisa yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hasta grubunun 22'si (%50) erkek iken 22'si (%50) kız hastadır. Hasta grubunda 30'unun (%68,2) 6-12 ay arasında, 9'unun (%32,6) 13-24 ay arasında, 3'ünün (%6,8) 25-36 ay arasında ve 2'sinin de (%4,5) >37 ay ve üzeri olduğu, yaş ortalamasının 15,56± 9,94 ay olduğu saptandı. Çalışmaya alınan sağlıklı kontrol grubunun 27'si(%61,4) erkek iken, 17'si (%38,6) kızdır. Kontrol grubunun 27'sinin(%61,4) 6-12 ay arasında, 7'sinin(%15,9) 13- 24 ay arasında, 3'nün(%6,8) 25-36 ay arasında, 7'sinin(%15,9) >37 ay olduğu saptandı. Hastaların klinik yatış süreleri incelendiğinde; %50'sinin ayaktan, %38,6'sının 1-10 gün arasında, %6,8'inin de 11-20 gün hastanede tedavi gördüğü saptandı. Hastaların TNF-α, IL-33 ve IL-36α'nın ve kontrol guruplarına göre dağılımları incelendiğinde; TNF-α'nın ortalamasının hasta grubunda 53,14±26,23, kontrol grubunda 40,58±9,50 olduğu görüldü. TNF-α için hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü (p0,05). IL-36α ortalamasının hasta X grubunda 86,50±30,21, kontrol grubunda 63,06±15,49 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aims to investigate the relationship between TNF-α, IL-33 and IL-36α levels in children diagnosed with pneumonia. Material and Method: A group of 44 patients diagnosed with community-acquired pneumonia and a control group of 44 completely healthy individuals who did not have any pathology in the physical examination, radiological and laboratory findings were formed by evaluating the physical examination, radiological and laboratory findings together for the children between 6 months and 4 years of age, who admitted to Harran University Faculty of Medicine Pediatric Clinic. Blood samples from the patient and control groups were taken into 3 cc biochemistry tubes, the blood samples were centrifuged, and stored at -80 degrees after separating their serum. TNF-α, IL-33 and IL-36α parameters were studied by the Elisa method on the serums. Results: Of the patient group included in the study, 22 (50%) were male and 22 (50%) were female. Of the patient group, 30 (68.2%) were between 0-12 months, 9 (32.6%) were between 13-24 months, 3 (6.8%) were between 25-36 months, and 2 (4.5%) were >37 months and above, and the average age was 15.56±9.94 months. Of the control group included in the study, 27 (61.4%) were male, and 17 (38.6%) were female. Of the control group, 27 (61.4%) were between 6-12 months, 7 (15.9%) were between 13-24 months, 3 (6.8%) were between 25-36 months, and 7 (4.5%) were >37 months and above. When the duration of hospitalization of the patients were examined, 50% was outpatient, 38.6% was hospitalized for 1-10 days, and 6.8% was found to be hospitalized for 11-20 days. When the distribution of TNF-α, IL-33 and IL-36α averages in the patient and control groups were examined, the mean TNF-α values were found to be 53.14±26.23 in the patient group and 40.58±9.50 in the control group. There was a statistically significant difference between the patient and the control groups in terms of TNF-α (p0.05). The average IL-36α was 86.50±30.21 in the patient group, and 63.06±15.49 in the control group.