Kayıt dışı ekonominin etkileri : Türkiye'den bir uygulama
The effect of informal economy : An application from Turkey
- Tez No: 627704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Finance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde kayıt dışı ekonomi yalnızca gelişmekte olan ülkelerin değil gelişmiş ülkelerin de karşı karşıya kaldığı büyük problemlerden bir tanesidir. Nitekim Türkiye'de söz konusu birçok ekonomik faaliyetin kayıt altında olmadığı sıklıkla tartışılmaktadır. Bu çalışmada kayıt dışı ekonominin etkilerinin madeni yağ sektöründe incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda sektörde söz sahibi olan sanayiciler ve kayıt dışı ekonomi konusunda uzman olan vergi denetmenleri ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve kullanılan teknik sonucunda oluşan bulgular sektörde çalışan kişilere anket çalışması ile yeniden test edilmiştir. Elde edilen derinlemesine görüşme verileri, içerik ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenirken, anket verileri de tanımlayıcı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda madeni yağ sektöründeki kayıt dışılığın gerekçeleri olarak öncelikle yüksek vergi oranları sonrasında vergi bilincinin düşük olması ortaya çıkmakta olup önerilen önlemler arasında denetimin artması gerekliliği ön planda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the informal economy is one of the major problems facing not only the developing countries but also the developed countries. In this context, it is widely discussed that in Turkey a wide range of economic activities are not conducted in a formal manner. The purpose of this study is to search for the causes and consequences of informal economy in mineral oil sector. On this purpose, in-depth interviews were conducted with tax auditors , businessmen and the obtained findings were tested with questionnaire technique applied to industry professionals. The in-depth interview data was analyzed with content and descriptive analysis methods while the survey data were analyzed with descriptive statistics. As a conclusion the results reveal that the main reasons of informal economic activity in mineral oil industry are high tax rates , low tax consciousness and increasing tax audits that are proposed as the main prevention measure.