İGF-1, GH ve insülinin şizofrenide tedaviye yanıtı öngörebilirliği
Prefability of IGF-1, GH and insulin for treatment response in schizophrenia
- Tez No: 627713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM İLNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarında, serum Growth Hormone (GH), Insulin-like growth factor-1(İGF-1) ve İnsülin düzeylerinin; tedaviye yanıtı, hastalığın seyrinin öngörülebilmesi, tedavi planlanması ve şizofrenide tedaviye yanıtı öngörebilecek biyobelirteç geliştirilebilmesi açısından öneminin saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) ve polikliniklerince takipli, çalışma hakkında bilgi verildikten sonra dâhil edilme ve dışlama ölçütlerine göre ardışık olarak DSM V 'e göre şizofreni tanısı almış olup remisyon şizofreni tanılı 62 hasta, tedaviye dirençli şizofreni tanılı 65 hasta ve 60 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Tüm katılımcıların sosyo demografik ve klinik veri formu doldurulup vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri yapılmıştır. DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni spektrum bozukluğu tanısı konan hastalara, sırasıyla, KPDÖ, PANSS, KGİ, İGD ölçekleri uygulanmıştır. Tüm gönüllülerden 12 saat açlık sonrası, sabah saat 08:00-09:00 aralığında açlık glikozu, LDL, HDL, Trigliserid, Total Kolesterol, açlık GH ve İGF-1 ve insülin düzeyi bakmak amacıyla 5 mL kapasiteli ve etilen diamine tetraasetik asit (EDTA) içeren tüplere kan örnekleri alınmıştır. BULGULAR: Remisyonda şizofreni tanılı hastalarda İGF-1 düzeyleri hem tedaviye dirençli şizofreni hasta grubuna hem de sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunuştur. İGF-1 düzeyleri ile şizofrenide semptom şiddetini ölçmeye yardımcı olan, PANNS toplam skoru, PANNS negatif alt ölçeği skoru, PANNS genel psikopatoloji alt ölçeği skoru, KPDÖ skoru, KGİ skoru ve İGD ölçeği skoru arasında pozitif yönde bir korelasyon saptanmıştır Açlık glukoz değerleri tedaviye dirençli hasta grubu ve remisyonda şizofreni grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Açlık glukoz değeri ile şizofrenide semptom şiddetini ölçmeye yardımcı olan KPDÖ ölçeği arasında negatif yönde korelasyon bulunmuştur Remisyonda şizofreni grubunda LDL değerleri diğer her iki gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. LDL değerleri ile şizofrenide semptom şiddetini ölçmeye yardımcı olan PANSS toplam skoru, PANS pozitif alt ölçeği skoru, KPDÖ skoru ve KGİ skoru arasında negatif yönde korelasyon bulunmuştur. İGF-1, LDL, sigara kullanımın ve hastalık başlangıç yaşının şizofrenide tedaviye direnci yordadığı tespit edilmiştir. SONUÇ: İGF-1 oluşumunda meydana gelen defisitler şizofreni patogenezinde rol oynayabilir. Şizofrenide klinik semptomlarının derecesi, tedaviye yanıt ve klinik seyir açısından İGF-1 düzeyleri potansiyel bir biyonbelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to determine the importance of serum Growth Hormone (GH), Insulin-like growth factor1(IGF-1) and Insulin levels in terms of response to treatment of schizophrenia patients, predicting the course of the disease, planning treatment and developing biomarkers that may predict the response to treatment in schizophrenia. METHOD: Our research consists of patients followed by Community Mental Health Centers (TRSM) and patients applying to Mazhar Osman Bakırköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital polyclinics. After giving information about the study, they consisted of patients diagnosed with schizophrenia according to DSM V according to inclusion and exclusion criteria.62 patients with remission schizophrenia, 65 patients with treatment-resistant schizophrenia and 60 healthycontrols were recruited. Socio-demographic and clinical data form of all participants were filled and body mass index (BMI) measurements were made. The patients who were diagnosed with schizophrenia spectrum disorder according to DSM-V diagnostic criteria were administered BPRS, PANSS, KGI, and GAS scales, respectively. After 12 hours of fasting from all volunteers, between 08:00 and 09:00 in the morning, fasting glucose, LDL, HDL, Triglyceride, Total Cholesterol, fasting GH and IGF-1 and 5 mL capacity of ethylene diamine tetraacetic acid (EDTA) Blood samples were taken into the tubes containing). RESULTS: In patients diagnosed with remission schizophrenia, IGF-1 levels were found to be significantly lower in both the treatment-resistant schizophrenia group and the healthy control group. A positive correlation was found between IGF-1 levels, PANNS total score, PANNS negative subscale score, PANNS general psychopathology subscale score, KPDÖ score, KGI score and IGD scale score, which help measure symptom severity in schizophrenia. Fasting glucose values were found to be significantly higher in the treatment-resistant patient group and remission co-operative group than in the healthy control group. A negative correlation was found between the fasting glucose value and the BPRS scale, which helps to measure symptom severity in schizophrenia. In remission, LDL values in the schizophrenia group were significantly higher than in both groups. A negative correlation was found between LDL values and PANSS total score, pans positive subscale score, kpdö score and KGI score, which help measure symptom severity in schizophrenia. It has been determined that IGF-1, LDL, smoking, and disease onset age predicted resistance to treatment in schizophrenia. CONCLUSION: Deficits occurring in the formation of IGF-1 may play a role in the pathogenesis of schizophrenia. In schizophrenia, IGF-1 levels can be used as a potential bion marker in terms of the degree of clinical symptoms, response to treatment and course of clinking.