Elektrikle çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği üzerine risk analizi ve değerlendirme
Occupational healty and safety risk analysis and examination based on electrical studies
- Tez No: 627729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BETÜL ÜNSAL ÇELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde artan nüfusla paralel olarak enerji ihtiyacı da gün geçtikçe artmakta, bu ihtiyacın önemli bir bölümünü ise elektrik enerjisi oluşturmaktadır. Enerji sektörü içerisindeki büyük payı oluşturan elektrikli çalışmalar, tehlikeli iş alanları içerisinde kendisine yer bulmaktadır. İş kazalarının çoğunluğunun elektrikli çalışmalar üzerinde oluşması, uygulamadaki yanlışlıklar veya tedbirlerin alınmaması sonucunu göstermektedir. Hali hazırda yürürlükte olan kanunlar, İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) hususunda mühim olan hükümleri içerisinde barındırmaktadır ancak iyileştirici sonuçlar için sektörde İSG yasalarının tatbik edilme ve uygulanabilme derecesi net olarak belirlenmelidir. Bu çalışmada, elektrikle çalışılan sektörlerde İSG yasalarının uygulanabilme derecesi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmayla, sektörde elektrikli çalışma uygulamaları içeren firmalar incelenmiş, İSG mevzuatı uygulamasına dair gözlem ve araştırmalar yapılmıştır. Öncelikle, İSG kapsam dahilinde bulunan veriler incelenerek, sektördeki çalışan firmaların işleri, iş sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı üzerine uluslararası veriler göz önüne alınarak kıyaslanmıştır. Üretimde çalışanların sağlık durumları ve çalışan kesimin güvenliği faaliyetlerine dair Türkiye'deki çalışmalardan örnekler seçilerek sektördeki uygulanma düzeyi araştırılmıştır. Bulgular, seçilen risk değerlendirmesi metodu ile incelenerek risk analizi yapılmıştır. Bu tez çalışması ile elektrikle çalışmalar üzerine yapılması gereken doğrular ve uygulamadaki yanlışlıkların ortaya çıkartılması ve insan sağlığına faydalı olacak, iş sağlığı ve güvenliğini arttırıcı sonuçlara ulaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the increasing population, the need for energy is increasing day by day, and an important part of this need is electrical energy. Electrical works, which constitute a large share in the energy sector, find their place in hazardous business areas. The fact that the majority of work accidents occur on electrical works shows the result of inaccuracies in practice or precautionary measures. The laws currently in force contain important provisions on OHS (Occupational Health and Safety), but the degree of application and enforcement of the OHS laws in the sector should be clearly determined for therapeutic results. In this study, the degree of applicability of the OHS laws in the sectors operated with electricity is tried to be determined. With the study, companies that include electrical work applications in the sector were examined and observations and researches were carried out regarding the application of OHS legislation. Firstly, the data were examined within the scope of OHS and the jobs of the companies working in the sector were compared by considering the international data on occupational health and safety legislation. Production worker health and safety employee cuts on their implementation level of activity in the sector selected examples of studies in Turkey were investigated. The findings were analyzed by the selected risk assessment method and risk analysis was performed. With this study, it is aimed to reveal the correctness and wrongdoings in electrical studies and to achieve results that will be beneficial to human health and increase occupational health and safety.