10-12 yaş okul çocuklarında beslenme ve fiziksel aktivitenin vücut kompozisyonu ve uyku kalitesine etkisi
Nutrition and physical activity effect to body composition and sleep quality in school children at age of 10-12 the effect of nutrition and physical activity on body composition and sleep quality in 10-12 years old school children
- Tez No: 627728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çocukluk dönemi gelişim ve büyüme açısından önemlidir. Bu dönem kazanılan alışkanlıklar gelecek sağlığını etkilemekte önemlidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar çocukluk dönemni etkileyen faktörler arasında uyku kalitesinin büyük yer tuttuğunu vurgulamaktadır. Gelişim döneminde uyku kalitesinin düzeltilmesinin okul başarısı, vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite ve beslenme üzerinde olumlu etkileri olabileceği savunulmaktadır. Yapılan çalışma 10-12 yaş arası 300 çocuğu kapsamaktadır. Anket formu çocuk uyku alışkanlıkları anketi indeksi, sosyo-demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, çocuklar için fiziksel aktivite ölçeğini içermektedir. Anket sonuclarında beslenme gibi faktörlerin vücut kompoziyonunu etkilediği ve bununda uyku kalitesiyle bağlantılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study covers 300 children between the ages of 10-12. The questionnaire includes child sleep habits questionnaire index, socio-demographic characteristics, nutritional habits, and physical activity scale for children. In the results of the survey, it was found that factors such as nutrition affect the body composition and in this connection was related to the quality of sleep.