Acil serviste akut strok tanısı alan hastalarda soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1)'in prognostik önemi
Prognostic importance of soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1) in patients who recognized acute stroke in the emergency service
  1. Tez No: 627745
  2. Yazar: ABDÜLAZİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Akut strok ile acil servise başvuran hastalarda, sTREM-1'in prognostik önemini değerlendirmek. Yöntem: B u prospektif çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Acil Servisine başvuran 191 hasta dahil edildi. Akut iskemik stok ile acil servise başvuran hastalar çalışma grubuna, acil servise başvuran hastalardan randomize şekilde seçilenler kontrol grubuna dahil edildi. Hastalardan onamları alınarak demografik özellikleri, vital bulguları, tetkik sonuçları, mortalite ve morbidite durumları kaydedildi. Veriler Eliza yöntemi ile analiz edildi. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya, 95'i çalışma grubu ve 96'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 191 hasta dahil edildi. Hastaların yarıdan fazlası (%52,4) erkekti. Hastaların genel yaş ortalaması 65,97±14,69 yıl olurken medyan değeri 69 olarak bulundu. Çalışma grubundaki hastaların yaş ortalaması 69 yıl olurken kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması 62 yıl bulundu. Çalışma grubunda hastalar tarafından doldurulan bilgi formuna göre acil servise geliş şikayetleri %50,5 oranında konuşma bozukluğu, %45,3 oranında kas gücü defisiti, 10,5 oranında serebellar değişiklikler ve %25,3 oranında bilinç değişikliği olarak sıralandı. Tüm hasta grubunda komorbiditeler içerisinde en yüksek oran (%45) ile hipertansiyona aitti. sTREM-1 ölçümleri çalışma grubunda yüksek bulundu ancak çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. sTREM-1 değeri ex olan hastalarda 680 ortanca değerine sahipken yaşayan hastalarda 471 olarak hesaplandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlılığa yakın bulundu (P=0,183). Sonuç: Çalışmamızda çalışma grubunda sTREM-1 skorlarının akut iskemik strok hastalarının değerlendirilmesinde mortalite ve morbidite açısından istatistiksel olarak anlamlılığa yakın bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the prognostic significance of sTREM-1 in patients applying to the emergency department with acute stroke. Method: This prospective study included 191 patients who applied to the Emergency Department at Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty. Patients who applied to the emergency department with acute ischemic stock were included in the study group, and those randomly selected from the patients who applied to the emergency service were included in the control group. Their consent was obtained from the patients, and their demographic characteristics, vital signs, examination results, mortality and morbidity conditions were recorded. The data were analyzed by Eliza method. Statistical analysis of the study was performed with SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA). Results: A total of 191 patients, 95 of whom were study groups and 96 were control groups, were included in the study. More than half of the patients (52.4%) were male. While the average age of the patients was 65.97 ± 14.69 years, the median value was 69. While the average age of the patients in the study group was 69 years, the average age of the patients in the control group was 62 years. According to the information form filled out by the patients in the study group, the complaints of coming to the emergency room were 50.5% speech disorder, 45.3% muscle strength deficit, 10.5% cerebellar changes and 25.3% consciousness change. Hypertension belonged to the highest rate (45%) among the comorbidities in the entire patient group. The sTREM-1 measurements were high in the study group, but there was no statistically significant difference between the study and control groups. While the sTREM-1 value was 680 median in patients with ex, it was calculated as 471 in living patients, and the difference was found to be statistically significant (P = 0.183). Conclusion: In our study, sTREM-1 scores in the study group were found to be statistically significant in terms of mortality and morbidity in the evaluation of acute ischemic stroke patients.