Finansal araçlardan kaynaklanan risklerin firma değeri üzerine etkisi
Effects of risks caused by financial instruments on firm value
- Tez No: 627814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Finansal riskler, likidite, karlılık ve nakit akışı üzerinde önemli etkilere neden olmakta; firmalar bundan olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu çalışmada finansal araçlardan kaynaklanan risklerin firma değeri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulamasını Türkiye'de Borsa İstanbul'da işlem gören Taş ve Toprağa Dayalı Sektörde hizmet veren 26 şirket oluşturmaktadır. Uygulamada Piyasa Değeri/Defter Değeri, Finansal kaldıraç, kredi riski, kur riski ve likitide riski değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmanın veri seti 2014-2018 dönemina ait 5 yıllık verilerden oluşmaktadır. Panel veri analizi yöntemi ile uygulama yapılmıştır. Analiz sonucunda, kredi riski, döviz kuru riski, finansal kaldıraç değişkenlerinin firma değeri üzerine etkisi istatiksel olarak anlamsız, likidite riskinin ise istatistiksel olarak anlamlı çıktığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial risks cause significant effects on liquidity, profitability and cash flow; companies can be adversely affected by this situation. In this study, it is aimed to examine the effects of risks caused by financial instruments on firm value. Implementation of the work is being done on 26 companies serving in the Stone and Soil Based Sector traded on the Istanbul Stock Exchange in Turkey. In implementation Market Value / Book Value, Financial leverage, credit risk, currency risk and liquidity risk variables are used in the model. The data set of the study consists of 5-year data for the 2014-2018 period. Panel data analysis method is used in the implementation. As a result of the analysis, it is found that credit risk, exchange rate risk, financial leverage variables are statisticaly meaningless on the firm value and liquidity risk is staticticaly valid.