Investigating the relationship between the reflective practices and the possible language teacher selves of EFL instructors at a Turkish state university
Türkiye'deki bir devlet üniversitesindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin yansıtıcı uygulamaları ve olası dil öğretmeni benlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 627815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin yansıtıcı uygulamaları ve olası yabancı dil öğretmeni benlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Bu korelasyonel, nicel çalışma Türkiye'deki bir yabancı diller yüksekokulunda çalışan 94 öğretim görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, öğretim görevlilerinin yansıtıcı uygulamaları ve algılanan olası yabancı dil öğretmeni benliklerini araştırmak için hazırlanan bir anketle toplanmış, betimsel ve çıkarımsal istatistikle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğretim görevlilerinin bazen yansıtıcı uygulamada bulunduklarını ve ideal olası yabancı dil öğretmeni benliklerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlara göre genel yansıtıcı uygulamalar ile olası yabancı dil öğretmeni benlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca, uygulamaya dayalı, bilişsel, öğrencilerle ilgili ve biliş ötesi yansıtıcı uygulamaların, olası yabancı dil öğretmeni benliklerinden en az bir türü ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether there was a statistically significant relationship between EFL instructors' reflective practices and their possible language teacher selves. This correlational quantitative study was conducted with 94 EFL instructors working at a school of foreign languages at a state university in Turkey. The data were collected via an online survey, which was designed to investigate EFL instructors' engagement in reflective practice, and their perceived levels of possible language teacher selves. Both descriptive and inferential statistics were used to analyze the data. The results of the analyses revealed that EFL instructors sometimes engaged in reflective practice, and they had a high level of ideal language teacher self. The results also revealed that there was a statistically significant relationship between EFL instructors' overall reflective practice and their possible language teacher selves. Practical, cognitive, learner-related, and meta-cognitive types of reflective practice were found to have a statistically significant relationship with at least one type of possible language teacher selves.