Sınıf 2 Divizyon 1 maloklüzyona sahip bireylerde kas fonksiyon düzenleyici apareylerin dentofasiyal yapılar ve üst havayolu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of myofunctional appliances on dentofacial structures and upper airway in individuals with class II division I malocclusion
  1. Tez No: 627864
  2. Yazar: MERVE KARAIŞIK SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip hastaların tedavisinde kullanılan kas fonksiyon düzenleyici apareylerin iskeletsel, dental yapılarda ve üst havayolu üzerinde oluşturduğu etkilerin kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya 30 hasta dahil edilmiştir. Tedavi grubunu oluşturacak şekilde Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip ortalama yaşları 9,3 ± 0,7 yıl olan 15 bireye kas düzenleyici apareyler olarak tanımladığımız Myobrace apareyleri uygulanmış, ortalama yaşları 8,85 ± 0,7 yıl olan 15 birey (kontrol grubu) de herhangi bir tedavi uygulanmadan takip edilmiştir. Tedavi ve takip süreleri öncesi (T0) ve sonrasında (T1) panoramik, lateral sefalometrik, posteroanterior ve el-bilek filmleri alınmış, dental modeller elde edilmiştir. Bulgular: Sefalometrik değerlendirmeler sonucunda myobrace grubunda kontrol grubuna göre SNA ve ANS-PNS/SN açılarında azalma, Co-Gn mesafesinde artış saptanmıştır. Myobrace grubunda kontrol grubuna göre overjet miktarı, ANB açısı ve Witts değerinde azalma saptanmıştır. Myobrace grubunda üst keserlerde dikleşme, kontrol grubunda üst keserlerde ekstrüzyon saptanmıştır. Mandibuler dentoalveolar bulgularda her iki grupta da L1-NB mesafesinin artış saptanmıştır. Yüzün büyüme yönüne ait ölçümlerdeki değişimler her iki grup için benzer bulunmuştur. Myobrace grubunda MAS, IAS mesafelerinde artış görülmüş ancak grupları arasında anlamlılık saptanmamıştır. Myobrace grubunda C3-H mesafesinde artış, Kontrol grubunda PNS- H mesafesinde artış saptanmıştır. Sonuçlar: Çalışmamızın sonucunda myobrace apareyinin Sınıf II Bölüm 1 malokluzyona sahip bireylerde kullanımında; myobrace apareyi ile myofonksiyonel tedavinin sonuçlarının maksilla ve mandibula üzerinde daha çok dentoalveolar olduğu ve hava yolunda anlamlı artışa neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the effects of myofunctional appliances used in the treatment of patients with Class II division 1 malocclusion on skeletal, dental structures and upper airway compared to the control group. Methods: Thirty patients were included in the study. Myobrace, which is referred to as a myofunctional appliance, have been applied to 15 individuals with an average age of 9.3 ± 0.7 years presenting with Class II division 1 malocclusion was compared to a control group consisting of 15 individuals with an average age of 8.85 ± 0.7 years followed without treatment. Panoramic, lateral cephalometric, posteroanterior and hand-wrist films were taken before (T0) and after (T1) treatment for the Myobrace group and during the follow up period for the control group. Dental models were also obtained. Results: As a result of cephalometric evaluations, there was a decrease in SNA and ANS-PNS / SN angles and an increase in Co-Gn distance in the myobrace group compared to the control group. In the Myobrace group, overjet amount, ANB angle and Witts value were decreased compared to the control group. In the Myobrace group, retraction was detected for the upper incisors, whereas an extrusion was observed for the control group. As for the mandibular dentoalveolar results, an increase in L1-NB distance was detected in both groups. The changes for the facial growth direction measurements were similar for both groups. There was an increase in MAS and IAS distances in the Myobrace group, however no significance was found between the groups. An increase in C3-H distance was found in the Myobrace group, and an increase in PNS-H distance in the control group. Conclusions: As a result of our study, it was determined that the effects of myobrace appliances were more dentoalveolar for maxillary and mandibular regions and no statistically significant difference was observed in between the groups for the upper airway.