Demokratik siyasal sistemde parlamenter denetim ve Türkiye uygulaması
Parliamentary oversight in democratic political systems and Turkey practice
  1. Tez No: 627904
  2. Yazar: MUSTAFA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Demokratik siyasal sistemler, devlet otoritesi kullanan kurumların ve kamu görevlilerinin şeffaf ve topluma hesap verebilir olmalarına dayanmaktadır. Bu bakımdan parlamentolar tarihsel süreçte, siyasi iktidarı kullananları denetleme ve sınırlama işleviyle meydana gelmiş kurumlardır. Siyasi iktidarın sınırlanması düşüncesi kuvvetler ayrılığı kuramıyla da gelişerek liberal-anayasal devleti ortaya çıkarmıştır. Devlet otoriteleri arasında parlamentolar, halkı temsil eden organlar olarak siyasi iktidarın denetlenmesinde işleve sahip başlıca organlardandır. Bu çalışmanın ilk bölümünde parlamento kurumunun ortaya çıkışı ve işlevi ile yürütme kuvvetinin sorumluluğunun ve parlamenter denetim kavramının temelleri incelenmiştir. Ayrıca farklı siyasal sistemlerde (parlamenter, yarıbaşkanlık ve başkanlık) parlamenter denetim araçlarının görünüm biçimleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise parlamenter denetimin Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti anayasalarındaki hukuksal çerçevesi ve işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Democratic political systems are based on the fact that institutions and public officials using state authority are transparent and accountable to society. In this regard, parliaments are institutions that have obtained the function of controlling and limiting those who use political power in the historical process. The idea of limiting political power developed with the theory of separation of powers and formed the liberal-constitutional state. Among state authorities, parliaments are one of the main bodies that have functions in controlling political power as bodies representing the people. In the first part of this study, the emergence and functions of parliament, the origins of the responsibility of the executive power and the concept of parliamentary oversight are examined. Also, the forms of parliamentary oversight tools in different political systems (parliamentary, semi-presidential and presidential) are analyzed. In the second part, the legal framework of parliamentary oversight in the constitutions of Ottoman Empire and Republic of Turkey and its practice are examined.