Tedarik zinciri entegrasyonun işletme performansı üzerine etkisi: Perakende işletme örneği
The effects of supply chain integration on business performance: Retail business case
- Tez No: 748128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz şartlarında işletmeler rekabet üstünlüğü sağlayabilmek ve müşteri gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayabilmek için yeni teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak kendi yönetim ve çalışma sahalarına entegre etmelidirler. Ortaya çıkan bu teknolojiler, işletmelerin verimli olmasını sağlayabilmek için devamlı yeni fikirler üreterek sürece katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada amaç, tedarik zincirindeki yeni teknolojilerin insansız araç, nesnelerin interneti, yapay zekâ, bulut, robotlar, 3 boyutlu yazıcılar, büyük veri gibi yeniliklerin perakende şirketlerindeki etkisini araştırmaktır. Bu kararların işletme süreçlerine hangi oranda katkı sağlayacağı incelenmektedir. Bu araştırma ile perakendeci işletmelerin yeni teknolojilere olan yaklaşımlarını ve süreçlerine hangilerini dahil ettikleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışılmaktadır. Teknolojilerin uygulanması perakende sektöründe bir hareketlilik yaratarak verimliliği arttıracaktır. Araştırma kapsamında gıda ve market perakende sektörlerinde çalışmakta olan alanında uzman kişilerden veriler elde edilmiştir. Anket sonuçlarının güvenilirlik düzeyi belirlendikten sonra, entegrasyon sürecinde işletmelerin kullandıkları bilgi teknolojileri ve işletme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tüm bu çalışmalar neticesinde tedarik zinciri sektöründe yeni teknolojilerin kullanılmasında etkili olan yöntemler ve etkileri konusunda fikir beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, businesses should adapt to new technological developments and integrate them into their own management and work areas in order to provide competitive advantage and meet customer needs in the best way. These emerging technologies contribute to the process by constantly generating new ideas in order to ensure that businesses are efficient. The aim of this study is to investigate the effects of new technologies in the supply chain, such as unmanned vehicles, internet of things, artificial intelligence, cloud, robots, 3D printers, big data, on retail companies. The extent to which these decisions will contribute to the business processes is examined. With this research, it is tried to have information about the approaches of retail businesses to new technologies and which ones they include in their processes. The application of technologies will increase productivity by creating a dynamism in the retail sector. Within the scope of the research, data were obtained from experts working in the food and market retail sectors. After determining the reliability level of the survey results, the information technologies used by the enterprises in the integration process and their effects on the enterprise were investigated. As a result of all these studies, opinions were expressed on the effective methods and effects of using new technologies in the supply chain sector.