Meme kanserinde neoadjuvan tedaviye yanıtı değerlendirmede platelet/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranın prediktif değeri
  1. Tez No: 627961
  2. Yazar: KÜBRA KAYTAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapiye (NAK) patolojik tam yanıt, sağ kalımı öngörmek için önemli bir prognostik belirteçtir. Bu çalışmada tedaviye neoadjuvan kemoterapi ile başlanan meme kanserli hastalarda inflamatuar biyobelirteçlerden; platelet lenfosit oranı (PLR) ve nötrofil lenfosit oranı (NLR) ile pCR (patolojik tam yanıt) memede pCR, aksillada pCR ve moleküler alt tipler arasındakiilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ-YÖNTEM: Meme kanseri nedeniyle NAK alan ve sonrasında ameliyat edilen 150 kadın hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların NAK'tan hemen önce bakılan tam kan sayımında PLR ve NLR değerleri ele alındı. PLR için cut-off değeri 150 iken NLR için 2,24 olarak belirlendi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Among patients with breast cancer, pathological complete response to neoadjuvant chemotherapy is an important prognostic predictor of the survival. This study aimed to investigate the relationship between inflammatory biomarkers such as platelet lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil lymphocyte ratio (NLR) along with pathological complete response (pCR) , pCR in the breast and pCR in the axilla and molecular subtypes among patients with breast cancer who underwent neoadjuvant therapy. MATERIALS (PATIENTS) AND METHODS: 150 patients with breast cancer who were first administered NAC then operated were evaluated retrospectively. NLR and PLR from complete blood counts done just before starting the NAC treatment were analyzed. The cut-off value was 150 for PLR and 2.24 for NLR. For statistical analysis, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) was used. Statistical significance was defined as a P value