Mekonyumlu doğan yenidoğanların akıbetinin belirlenmesi
Determination the aftermath of newborns with meconium
  1. Tez No: 627963
  2. Yazar: KÜBRA KARANİS ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Mekonyumlu doğan bebeklerin klinik seyrini ve klinik sonlanımını belirlemek, mekonyumsuz doğan bebekler ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında hastanemiz doğumhanesinde doğan tüm mekonyumlu ve mekonyumsuz bebeklerin özellikleri, tanıları, klinik durumları retrospektif olarak dosyalarından kaydedildi. Çalışmada istatistiksel analizler için IBM SPSS Statics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular:37 gestasyon haftasının üzerinde mekonyumlu doğan 144 bebek, çalışmaya olgu grubu olarak; mekonyumsuz doğan 1973 bebek kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Mekonyumlu doğan bebeklerin %17'si hipoglisemi, %8,7'si polisitemi nedeni ile yoğun bakıma yatırılmıştır; kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the clinical path and clinical outcome of newborns vith meconium compared to babies born without meconium. Material and Methods: Between 1 January 2019 and 31 December 2019, the features, diagnoses, and clinical conditions of all babies with meconium and babies without meconium in the maternity ward of our hospital were recorded retrospectively from their files. We used IBM SPSS statistic 22 programmes for statistical analyzes. Results: 144 infants born over 37 gestational weeks were included in the study as a case group; 1973 babies born without meconium were included in the study as a control group. It has been observed that 17% of babies with meconium are in intensive care due to hypoglycemia and 8.7% polycythemia; It was found statistically significant compared to the control group.