Rekabet hukuku ve haksız rekabet hukuku ilişkisi
The relationship between competition law and unfair competition law
- Tez No: 627969
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Rekabet Hukuku ve Haksız Rekabet Hukuku rekabet sistemini düzenleyen iki hukuk alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde Rekabet Hukuku ve Haksız Rekabet Hukuku'nun kesişmekte olduğu alanın genişlemesi ile birlikte, bu iki alan arasındaki ilişkinin incelenmesi de önem arz etmektedir. Rekabet Hukuku ile Haksız Rekabet Hukuku birlikte rekabet sisteminin özgür ve dürüst bir şekilde işlemesi bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Rekabet sisteminin özgür ve dürüst bir şekilde işlemesi amacına yönelik olarak her iki hukuk alanının, birisi olmadan diğerinin amacını yerine getirmesinin mümkün olmadığı bir ilişki içerisinde oldukları söylenebilecektir. İki hukuk alanı arasındaki farklılık bu bağlamda, düzenlemekte oldukları ihlal tipleri ve bu ihlal tiplerine bağlı olarak öngörülen yaptırımlar bakımından ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan her iki hukuk alanının da kapsamına giren bir ihlal durumunda hakların yarışması durumunun ortaya çıktığı söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Competition Law and Unfair Competition Law are known as two areas of law that regulate the competition. It is significant to examine the relationship between Competition Law and Unfair Competition Law as the intersection between these two fields is expanding in today's world. Competition Law and Unfair Competition Law together play an important role in the free and fair functioning of competition. For this role, it can be stated that both fields of law are in a relationship, where one cannot fulfill its purpose without the other one. The difference between the two areas arises in this context in terms of the types of violations they are regulating and the sanctions envisaged based on these types of violations. In this respect, it can be said that in the case of a violation within the scope of both fields, the applicant shall be able to select one of the legal protections provided by both areas and benefit from it.