Between image and moving image: Representations of Pompeii in illustrated books and silent films of 19th and early 20th century
Görüntü ve hareketli görüntü arasında: 19. yy ve erken 20. yy'da resimli kitaplar ve sessiz filmlerde Pompeii temsilleri
  1. Tez No: 628016
  2. Yazar: AYLİN ATACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu tez, Pompeii antik kentinin 'mekan', 'görüntü' ve 'hareketli görüntü' olarak üretilen mimari temsillerini örneklemeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Pompeii üzerine üretilen güncel literatürün getirdiği önemli bir yenilik temsillere bir dökümantasyon olarak değil bir görselleştirme biçimi olarak önem verilmesidir. Pompeii görsel anlatısının farklı temsil biçimleri sadece kalıntıları tasvir etmez ve canlandırmaz; bu külliyat 'sahne içinde sahne' ve 'çerçeve içinde çerçeve' nin temsil edilişi ile yaratılmış kompoze bir 'mimari mise-en abyme'dir. Tezin ana argümanı, Pompeii'nin erken temsillerinin türü, içeriği ve doğası hakkında eleştirel bir okumaya dayanır. Bu görsel üretimler Pompeii'nin mimarlığı üzerine olan erken mimarlık tarihi yazımının önemli bir bölümünü oluşturur. Çalışma bilimsel araştırma alanına çeşitli yollarla katkı sağlamayı hedef edinir. İlk olarak, seyahat literatürü içerisinde yer alan resimli kitapları mimari yorumlama için görsel kaynaklar olarak tanıtmayı ve eleştirel olarak ele almayı amaçlar. Çalışmanın ikinci katkısı sinema ortamını tartışma çerçevesine entegre etmeye dayanır. Üçüncü bir katkı, çalışmanın, mimarlık tarihi çerçevesinde arkeolojik materyalin verimli bir şekilde kullanılması için bir örnek oluşturmasıdır. Çalışma 'Pompeii görselliğinin arkeolojisi' ni katman katman ortaya çıkarır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to illustrate and examine the depiction of ancient Pompeii as 'space,' 'image', and 'moving image'. A significant novelty introduced in the contemporary literature on Pompeii is the importance given to '(re)presentation' as a way of visualization, rather than as a way of documentation. The corpus of the visual narrative of Pompeii does not just illustrate or animate 'ruins'; it is a composed 'architectural mise en abyme' created through representations of 'stage in a stage' and 'frame in a frame'. The main argument relies on a critical reading about the type, content, and nature of early representations of Pompeii. These visual productions form a significant part of its early architectural historiography. The thesis aims to contribute in several ways to the scholarship. First, it aims to introduce and critically address illustrated books as visual sources for architectural interpretation. A second contribution of the study lies in integrating the medium of cinema into its discussion framework. A third contribution is that the thesis sets an example to make a rewarding use of archaeological material in an architectural history framework. The thesis, layer by layer, uncovers the 'archaeology of Pompeian visuality'.