Alkol kullanım bozukluğu olan ebeveynlerin bağlanma stilleri ve ebeveyn algılarının kendi ebeveynlik tutumları ile ilişkisi
The relationship between attachment styles and parenting perceptions with their parenting attitudes in parents with alcohol use disorders
  1. Tez No: 628052
  2. Yazar: GAMZE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Alkol kullanım bozukluğu yaygınlığı giderek artmakta olan bir hastalıktır. Bu çalışma; etiyolojisinde nörobiyolojik, genetik, çevresel ve ruhsal birçok etmenin yer aldığı bağımlılık sorununda; ebeveyn algıları, bağlanma stilleri ve ebeveyn tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmamız SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) servisinde yatarak tedavi gören,“Alkol Kullanım Bozukluğu”tanısıyla takip edilen 65 hastanın dahil edildiği kesitsel bir çalışmadır. İlk görüşmeyle SCID-I uygulanarak, geçirilmiş ve ek ruhsal tanılar netleştirilmiş ardından sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Ardından katılımcılara Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği, Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği (anne formu ve baba formu) ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 65 kişinin %21,5'inde depresif epizot (%71,4) ve anksiyete bozukluğu (%28,6) tanılarının eşlik ettiği saptanmıştır. Katılımcılarımızdan 10 kişinin (%15,4) çocuğunda psikiyatrik tedavi öyküsü mevcut olduğu, 11 kişinin (%16,9) çocuğunda ise alkol/madde kullanım öyküsü olduğu görülmüştür. Çalışmamızda AKB olan bireylerin kaçıngan bağlanma puan ortalaması diğer bağlanma stillerinden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Alcohol use disorder (AUD) is an increasing disease. This research aims to examine parental perceptions, attachment styles and parental attitudes in the addiction problem which includes neurobiological, genetic, environmental and psychological factors in etiology. Method: Our study is a cross-sectional study involving 65 patients who were hospitalized in the Alcohol Abuse Treatment and Research Center (AMATEM) clinic of Istanbul Erenköy Mental and Neurological Disorders Training and Research Hospital and followed up with the diagnosis of“Alcohol Use Disorder”. At the first interview, SCID-I was applied and additional mental diagnoses were clarified, and a sociodemographic data form was filled. Afterwards, Adult Attachment Style (AAS), Parenteral Attitudes Research Instrument (PARI), Parental Bonding Instrument (PBI-mother form and father form) scales were applied to the participants. Results: It was found that 21.5% of 65 people included in our study were accompanied by depressive episodes (71.4%) and anxiety disorder (28.6%). It was observed that 10 participant's (15.4%) children had a history of psychiatric treatment, and 11 participant's (16.9%) children had a history of alcohol/substance use. In our study, the avoidant attachment point average of individuals with AUD was found higher than other attachment styles.