Atak-S erkekleri ve hubbard red JA57 genotiplerinin farklı yetiştirme sistemlerinde besi performansları, karkas özellikleri ve bazı refah parametrelerinin belirlenmesi
Broiler performance, carcass characteristics and some welfare parameters in atak-S males and hubbard red JA57 genotypes in different breeding systems
- Tez No: 628074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN YETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yumurta verim yönlü bir hat olan Atak-S genotipinin erkek civcivleri ve karışık cinsiyette yavaş gelişen Hubbard Red JA57 genotipi, kapalı ve serbest (free range) yetiştirme sistemlerinde incelenmiştir. Çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde, sera (çadır) tipi kümeste 12 hafta süre ile yürütülmüştür. Denemede her iki genotip için 3 tekerrür kapalı, 3 tekerrür kapalı + serbest gezinti alanı oluşturulmuştur. Her tekerrürde 28 adet, toplam 336 adet civciv kullanılmıştır. Kapalı yetiştirme sistemi gruplarında (KYS) her tekerrür için 7,5m² kapalı alan, serbest (free range) yetiştirme sistemi grupları (SYS) için ise 7,5m² kapalı alana ilave olarak 31.25m² yonca ekili serbest gezinti alanı bırakılmıştır. İki farklı yetiştirme sisteminde her iki genotip için canlı ağırlık, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, yaşama gücü, karkas ve parça oranları, yenilebilir iç organ ağırlık ve oranları, testis ağırlıkları, rektal sıcaklık ve tonik immobilite süreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, male chicks of the Atak-S genotype which is an egg-yielding line, and the Hubbard Red JA57 genotype, which developed slowly in mixed sex, were examined in closed and free range breeding systems. The study was carried out at the Kahramanmaraş Sütcü Imam University (KSU), Animal Production Application and Research Center in a greenhouse (tent) type house for 12 weeks. In the experiment, 3 repeat closed, 3 repeat closed + free range areas were created for both genotypes. For each repeat 28 chicks and total 336 chicks were used. In closed breeding system groups (KYS), 7.5m² closed area was provided for each repetition, and free walkway area with 31.25m² clover planted in addition to 7.5m² closed area was provided for free range breeding system groups (SYS). In two different breeding systems; live weight, feed consumption, feed conversion ratio, survival rate, carcass and parts rates, edible internal organ weight and rates, testicular weights, rectal temperature and tonic immobility times were examined for both genotypes.