Muğla İli Dalaman ve Ortaca ilçelerinin geofit florası
The geophyte flora of Dalaman and Ortaca districts of Muğla province
  1. Tez No: 628083
  2. Yazar: AYDIN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Muğla İli Dalaman ve Ortaca ilçelerinin geofit florasını tespit etmek amacıyla 2017 yılında yapılmıştır. Çalışma alanı Muğla il sınırları içinde olup Davis kareleme sistemi' ne göre C2 karesine girmektedir. Çalışma alanından toplanan 139 bitki örneğinden 13 familyaya ait 38 cins ve 84 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan 5 (% 5.9)' i endemiktir. En fazla taksona sahip familyalar Orchidaceae 33 (%39.2), Asparagaceae 13 (%15.5) ve Amaryllidaceae 9 (%10.7) taksondur. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımında, Akdeniz elementleri 46 (% 54.8) ile ilk sırada gelmektedir. Doğu Akdeniz elementleri 29 (%34.5), geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen elementler ise 9 (%10.7)' dır. Bitkilerin %72.4'ü ilkbahar, %12.6 'sı kış, %9.1'i sonbahar ve %6.9'u yaz aylarında çiçeklenir. ANAHTAR KELİMELER: Muğla, Dalaman, Ortaca, Geofit, Flora
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the geophyte flora of districts Dalaman and Ortaca in Muğla in 2017.Within the boundaries of Muğla, research are takes parts into C2 square according to the Davis system. From 139 plant samples collected from the research area, 38 genera belonging to 13 families and 84 species taxa have been identified. This taxa are 5 (5.9%) endemics. The families having the largest taxa are Orchidaceae 33 (39.2%), Asparagaceae 13 (15.5%) and Amaryllidaceae 9 (10.7%) taxa. In terms of distribution of the plants in the phytogeographic regions, Mediterranean elements take parts on the top with 46 (54.8%). East Mediterranean elements are 29 (34.5%), phytogeographical region compolits or unknown elements are 9 (10.7%). 72.4% of plants bring into blossom in spring months, winter months 12.6%, 9.1% autumn months and 6.9% of these plants in summer months. KEY WORDS: Muğla, Dalaman, Ortaca, Geophyte, Flora