Siyasal pazarlamada adayların marka kişiliği: 2019 Yerel Seçimleri Uşak ili örneği
Brand personality of candidates in political marketing: The case of Uşak province in 2019 Local Elections
  1. Tez No: 628119
  2. Yazar: DILVİN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Relations, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüketim ve marka süreçlerini belirli kılan ürün ve hizmet kavramları hızla artan rekabet ile birlikte, markanın önemini günbegün arttırmaktadır. Bu sebeple, gereksinimlerimizin hızla değiştiği ve arttığı küreselleşen dünyada, marka olgusu toplumsal hayatın her alanında varlığını ve önemini hissettirmektedir. Pazarlamadan aktif bir şekilde yararlanan siyaset kavramı etki altına alma ve tercih edilme noktasında bu disiplinin birçok alanına dahil olmaya başlamıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan siyasal pazarlama kavramı siyasi yaşamın parçası olanlar için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyasal süreç propaganda ile başlamış iletişim ve profesyonelleşme ile gücünün daha da pekiştirmiştir. Siyasal pazarlama uygulamaları gün geçtikçe önemini arttırırken marka kavramı da siyasal pazarlama alanında yer edinmeye başlamıştır. Siyasi hayattaki figürlerin birer marka olarak kabul edilmesiyle birlikte marka kişilikleri incelenmiş, marka kişiliği değerleri siyasal marka sürecinde yer almaya başlamıştır. Tezin amacı, 2019 yerel seçimlerinde adaylıkları bulunan dört partinin her adayının marka kişiliklerini incelemek ve seçmenin algı ve tutumunu araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 18 yaş ve üzeri Uşak il merkezinde yaşayan ve kararsız olan seçmenlere yüz yüze anket uygulanmıştır. Sonuçlar, SPSS 23.0 ve AMOS 23 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, hem marka kişilik ölçeğine göre belediye başkan adaylarına yönelik algı ve tutumlar arasında hem de seçmen açısından adaylara yönelik algı ve tutumlar arasında anlamlı bir etki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of products and services, which determine consumption and brand processes, increase the importance of the brand day by day with the increasing competition. For this reason, in a globalizing world where our needs change and increase rapidly, the phenomenon of brand makes its presence felt in every aspect of social life. The concept of politics that actively utilizes marketing has begun to be included in many areas of this discipline in terms of influencing and being preferred. The concept of political marketing emerging in this context appears as an important factor for those who are part of political life. The political process started with propaganda and strengthened its strength through communication and professionalization. While political marketing practices are getting more and more important, the concept of brand has started to take place in the field of political marketing. With the acceptance of figures in political life as brands, brand personalities were examined and brand personality values began to take place in the political brand process. The aim of the thesis is to examine the brand personality of each candidate of the four parties that have candidacy in the 2019 local elections and to investigate the perception and attitude of the voter. For this purpose, face-to-face questionnaires were applied to voters living in Uşak city center and over 18 years of age. The results were analyzed with SPSS 23.0 and AMOS 23 statistics programs. In the light of the data obtained, it has been determined that there is a significant effect both among the perceptions and attitudes towards mayor candidates according to the brand personality scale, and among the perceptions and attitudes towards candidates in terms of voters.