Siyasal pazarlamada siyasal kampanyaların seçmen temelli marka değerine etkisi: İzmir ili örneği
The effect of political campaigns on voter based brand equity in political marketing: The case of İzmir
- Tez No: 337435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KETİ VENTURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Son yıllarda siyasi partiler ve adaylar rekabet avantajı sağlamak için pazarlama biliminden geniş ölçüde yararlanmaya başlamışlardır. Siyasi partilerin kampanyaları ile seçmenlerin beklentileri benzeştikçe siyasi partiler rakiplerine göre daha avantajlı bir konuma geçecek böylece rekabet avantajını elde edecektir. Bu avantajı yakalamak için siyasi partilerin yapması gereken çalışmaların başında kendi marka değerlerini oluşturmak yer almalıdır. Seçmen temelli marka değerini oluşturmada siyasi partilerin en önemli amaçlarından birisi, seçmenlere siyasal kampanyalar aracılığıyla kendi politikalarını sunarak ikna etmektir. Siyasal kampanyaların algılanan kalitesindeki değişiklikler seçmenlerin kampanyalara olan tutumlarında da değişikliğe neden olacaktır. Bu bağlamda, çalışmanın ana amacı siyasal kampanyaların algılanan kalitesinin seçmen temelli marka değerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın amacına uygun olarak, öncelikle ulusal ve uluslararası literatür incelenmiş ve alan araştırmasının kapsamı belirlenmiştir. Alan araştırması kapsamında siyasal kampanyaların algılanan kalitesinin seçmen temelli marka değerine etkileri değerlendirilmiştir. Seçmenler açısından siyasal kampanyaların açıklığının marka değerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca siyasal kampanyaların, partinin politikalarıyla ilgili ve tutarlı olması ve partinin farklılığını ortaya koymasının da marka değeri açısından önem taşıdığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, çalışmada seçmenlerin oy verme tercihlerinde etkili olan faktörler incelenmiş ve sonuçların siyasal kampanya faaliyetlerinin içeriğine ışık tutması amaçlanmıştır. Özellikle partinin gerçekleştirmeyi vaat ettiği proje ve çalışmaların seçmenlerin oy verme tercihinde etkili olması, siyasal kampanyaların pazar odaklı olmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu tez, konusunun ulusal ve uluslararası literatürde işlenmemiş olması sebebiyle literatüre katkı sağlayacaktır. Ayrıca siyasi partilerin siyasal kampanya faaliyetlerine ve seçmen temelli marka değerine ışık tutması açısından da uygulamada katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, political parties and candidates started to benefit from science of marketing to gain competitive advantage. As political parties? campaigns and candidates expectetaions getr similar, political parties will pass to a more advantageous position compared to its competitors and by the way, gain compatitive advantage. To capture that advantage, creation of own brand value should be in one of the main works political parties must do. At creation of voter based brand value, one of the most important aims for political parties is to convince voters by own politices through political campaigns. The changes at perceived quality of political campaigns will result to changes in attitudes of voters to campaigns. In this context, the main aim of study is to examine the effect of perceived quality of political campaigns to voter based brand value. In accordance with the aim of the study, primarily, the national and international literature was investigated and the scope of field study was determined. Within the scope of field study, the effect of perceived quality of political campaigns on voter based brand value was evaluated. It was determined that for voters, the clarity of political campaigns has significant effects on brand value. Also it had been seen that it is very important for brand value if political campaigns are relavent and consistent with policies of party and if it demonstrate the difference of party. On the other hand, at the study, factors effecting the voting preferences of voters were analyzed and the results are intended to shed light on the content of political campaign activities. Especially, the effect of projects and activities that party promises to perform on voting preferences of voters revealed the necessity of being market-oriented for political campaigns. Consequently, this thesis will contribute to the literature as the issue did not discussed at national and international literature. As it shed light on political campaign activities and voter based brand equity, it is thought that the thesis will also contribute to practice.