Okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between self-regulation and social skills of preschool children
- Tez No: 569715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırma okul öncesi eğitime devam eden 48-66 aylık çocuklarının öz düzenleme becerilerinin ve sosyal becerilerinin belirlenmesi, öz düzenleme becerileri ile sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında Erzurum ilinin üç merkez ilçesi olan Aziziye, Palandöken, Yakutiye'de bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulları ve anasınıfına devam eden 478 çocuk (241 kız, 237 erkek) katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak çocuklara ve ailelere ilişkin bilgileri toplamak için“Genel Bilgi Formu”,“Baş-Ayak-Diz-Omuza Dokunma Yönergeleri (BADO-DY)”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öz düzenleme beceri düzeylerinde çocuğun cinsiyetine, aile yapısına, anne-baba öğrenim durumuna, anne çalışma durumuna, ailenin aylık gelir durumuna göre anlamlı fark gösterdiği (p0.05). Sosyal beceride ise çocuğun cinsiyetine, aile yapısına, doğum sırasına, anne-baba öğrenim durumuna, anne çalışma durumuna, ailenin aylık gelir durumuna göre anlamlı fark gösterdiği (p0.05). 48-66 aylık çocukların“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”nin tamamından aldıkları puanlar ile“Baş-Ayak-Diz-Omuza Dokunma Yönergeleri (BADO-DY)”den aldıkları puanlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the self-regulation and social skills of preschool children and examine the correlation between self-regulation and social skills. The sample of this study is comprised of 478 children (241 girls, 237 boys) attending public preschools at Aziziye, Palandöken, and Yakutiye in Erzurum during 2018-2019 academic year. In this study,“General Information Form”,“HeadToes-Knees-Shoulders (HTKS) Task”and“Preschool Social Skills Assessment Scale (PSSAS)”were used as data collection tools in order to collect the information about children and families. According to the result of this study, gender, family structure, level of parent education, mother employment status, family income are significantly different regarding self-regulation skills (p0.05). It is also found that there is significant difference as regards child's gender, family structure, birth order, level of parent education, mother employment status, and family income on the social skills (p0.05). The result of the study also show that there is a positive correlation between self-regulation and social skills of preschool children.