Ortaokul matematik dersi öğretim programı kazanımlarının TIMSS sınavı kapsamında incelenmesi ve 8. sınıflar için destekleyici program önerisi
Analysis the learning outcomes of secondary school mathematics curriculum in the scope of TIMSS exam and a remedial program proposal for 8th graders
- Tez No: 628175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul matematik dersine yönelik destekleyici bir program hazırlamaktır. Bunun için öncelikle ortaokul matematik dersi öğretim programı kazanımları TIMSS 2015 sınavı kapsamında incelenmiş ve ihtiyaç duyulan öğrenme alanına göre destekleyici bir öğretim programı hazırlanıp etkisi belirlenmiştir. Araştırmada deneysel modellerden, tek grup ön test – son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Düzce'de bir devlet okulundaki 30 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde ilk olarak destekleyici programa ilişkin ihtiyaç analizi yapılmıştır. İhtiyaç analizi için ilk önce ortaokul MDÖP kazanımlarının TIMSS 2015 sınavı kapsamında incelemek amacıyla doküman incelemesi yapılmıştır. Doküman incelemesi sonuçlarından elde edilen bulgulara göre 8.sınıf düzeyinde veri işleme öğrenme alanına yönelik destekleyici programa ihtiyaç olduğu belirlenmiş ve bu öğrenme alanına yönelik destekleyici program oluşturulmuştur. Daha sonra destekleyici programın uygunluğunun değerlendirilmesi amacıyla uzman görüşlerine başvurulmuştur. Ardından, hazırlanan bu destekleyici program araştırma grubuna uygulanmıştır. Öğrencilerin ön test - son test puanlarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla ilişkili örneklem t-testi analizi yapılmıştır. Yapılan t-testi analizleri sonucunda araştırma grubunun ön test-son test başarı puanları arasında anlamlılık değerinin 0,05'ten küçük olması nedeniyle (p=0,000 < 0,05), anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında araştırmacılara ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to prepare a remedial program for secondary school mathematics course. For this purpose, firstly, the secondary school mathematics curriculum learning outcomes were examined within the scope of TIMSS 2015 exam and a remedial program was prepared according to the required learning area and its effect was determined. In the research, one group pre-test and post-test experimental design, which is one of the experimental models, was used. The study group consists of 30 eighth grade students in a public secondary school in Düzce, Turkey. In the research process, firstly, needs analysis related to the remedial program is made. For the needs analysis, a document analysis was conducted in order to examine the secondary school mathematics course curriculum learning outcomes within the scope of TIMSS 2015 exam. According to the results of the document analysis, a remedial program was developed for the 'data processing' area. Subsequently, expert opinions were gatherede to assess the eligibility of the remedial program. Then, the prepared remedial program was applied to the research group. In order to determine whether the pre-test and post-test scores of the students showed a significant difference, a paired sample t-test analysis was performed. As a result of the t-test analysis, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test success scores of the research group (p = 0.000