Grafik tasarım olarak logonun kurumsal kimlikte kullanım biçimleri
Usage forms of the logo in corporate identity as graphic design
- Tez No: 628209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OĞUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın amacı, grafik tasarım olarak logonun kurumsal kimlikte kullanım biçimlerinin neden gerekli olduğunun, logonun kurumsal kimlik için en önemli görsel unsur ve tanıtım aracı olduğunun ele alınarak irdelenmesidir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemleri içerisinde kullanılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini üniversitelerin kurumsal kimlik tasarımlarında yer alan logo kullanımları; örneklemini Adıyaman Üniversitesi'nin kurumsal kimlik tasarımlarında yer alan eski ve yeni logoları oluşturmuştur. Verilerin analiz edilmesinde; göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada logolar Morris'in biçimsel, anlamsal ve yararsal olarak üçlü göstergebilimsel analiz yöntemi üzerinden çözümlenmiştir. Çözümleme neticesinde göstergelerin işlevsel formda biçimlendirildiği, kolay algılanabileceği, anlamsal açıdan mesaj iletiminde başarılı olacağı, güncellenebilir yapıda olabileceği; görsel açıdan etkileyici bir görsellikte olduğu ve özünün korunacağı yargısına varılmıştır. Sonuçta logolarda yer alan sembollerin özgün ve üretken olma durumuna göre; eski logonun özgün olabileceği fakat yeni logonun özgün olamadığı; eski logonun yeni logoya göre daha başarılı ve üretken olabileceği; bu bağlamda logoların görece başarılı tasarımlar olabileceği sonucuna varılmıştır. Nitekim araştırmada elde edilen veriler ışığında grafik tasarım olarak logonun kurumsal kimlikte kullanım biçimlerinin önemi ve gerekliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın benzer çalışmalara olumlu bir bakış kazandıracağı öngörülmektedir. Grafik tasarım olarak logonun kurumsal kimlikte kullanım biçimlerinin daha etkili ve kalıcı olabilmesi için ileri araştırmalar ve uygulamaya yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine why the logo is used in corporate identity as a graphic design, by considering the logo as the most important visual element and promotional tool for corporate identity. This research is a descriptive study used in qualitative research methods. The use of logo in the corporate identity designs of universities is the universe of the research; the old and new logos included in the corporate identity designs of Adıyaman University. In analyzing the data; semiotic analysis method was used. In the research, logos were analyzed through Morris's ternary semiotic analysis method in terms of form, semantics and utility. As a result of the analysis, the indicators are formatted in functional form, they can be easily perceived, they will be successful in the transmission of messages in terms of semantics, they can be updated; It is concluded that it is visually impressive and its essence will be preserved. As a result, according to the original and productive status of the symbols in the logos; the old logo may be unique, but the new logo cannot be unique; the old logo can be more successful and productive than the new logo; In this context, it is concluded that logos can be relatively successful designs. As a matter of fact, in the light of the data obtained in the research, the importance and necessity of the use of the logo in corporate identity as graphic design has been tried to be revealed. It is predicted that the research will give a positive view to similar studies. In order to make the use of the logo in corporate identity more effective and permanent as a graphic design, some suggestions were made for further research and application