Yeni orta sınıf ve kültürel sermaye ekseninde mekânın dönüşümü: Kadıköy Tarihi Çarşı ve Moda örnekleri
The transformation of space at the intersection of the new middle class and cultural capital: Cases of Kadıköy history market and Moda
- Tez No: 628210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAVAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya genelindeki küreselleşme dalgaları ve neoliberal ekonomi politikaları kentsel alanlarda ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan birçok farklılık yaratmıştır. Hizmet sektörü ekseninde dönüşen kentlerde yeni orta sınıf ve bu sınıfın kentlerdeki konumu önemli bir yere sahip olmuştur. Bu tez çalışmasında, yeni orta sınıf ve kültürel sermaye ekseninde Kadıköy Tarihi Çarşı ve Moda'nın dönüşümünü tartışılmıştır. 2013 yılında yaşanan Taksim Gezi Parkı Olayları ve ulaşım ağlarının artması ile birlikte Kadıköy-Moda hattı yoğun bir nüfus akışına sebep olmuştur. Bu çerçevede Kadıköy, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan mekânsal dönüşüme uğramıştır. Bu mekânsal dönüşümün ana taşıyıcı aktörleri ise yeni orta sınıf mensupları olmuştur. Bu dönüşümün ana ekseni ise yeni orta sınıfın sahip oldukları kültürel sermayeyi ekonomik sermayeye dönüştürme kapasiteleri ve gündelik yaşamdaki pratik ve eğilimleridir. Tüketim kültürünün önemli ölçüde arttığı küresel şehirlerde yeni orta sınıf, yaşam tarzları ve tüketim pratikleri nedeniyle hem bölgeleri dönüştürmekte hem de aynı zamanda kendilerine bir alan oluşturmaktadır. Kendi habituslarını yaratarak alanları oluşturan bu sınıf konumuna sahip bireyler, tüketim tarzları ile geleneksel orta sınıftan ayrılırlar. Bu ayrılma diğer toplumsal sınıflardan bir ayrışmaya sebep olurken, toplumsal eşitsizlik biçimlerini de yeniden üretir. Diğer yandan kentsel alanlarda yeni orta sınıfa hizmet eden ticari işletmeler, bu sınıfı mekânlara çekmek için algı ve statü sağlayan tüketim biçimleri, sosyal medya kullanımları vb. çeşitli stratejiler kullanırlar. Bu bağlamda yeni orta sınıf için mekân algısı, kimlik oluşturma ve medya araçları önemli yer tutar. Haritalandırma tekniklerine, gerek yerleşik esnaf gerek yeni girişimcilerle yapılan derinlemesine mülakatlara ve katılımcı gözleme dayanarak hazırlanan bu çalışmada, bölgede yaşanan bu mekânsal dönüşümler incelenirken aynı zaman da dönüşümün eski Kadıköylüler nezdinde getirdiği sonuçları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization in general and neoliberal economic policies in particular have led to many economic, social and cultural differences in and between urban areas. In this context, the new middle class has become important actors in shaping the urban areas, in which the service sector has become the leading main economic activity. In this thesis, the transformations of Kadıköy historical market and Moda are disccussed by focusing on the role of the new middle class behind the transformation. After the Taksim Gezi Park events and the increase in transportation networks in 2013, the Kadıköy-Moda has witnessed an intense population flow. Kadıköy has undergone spatial transformation in terms of economy, social and culture and the main actors of this spatial transformation has been the new middle class. The new middle class has the capacity to transform their cultural capital into the that of economic capital. In global cities where the consumption culture has increased significantly, the new middle class not only transforms spaces but also creates new spaces in accordance with their lifestyle and consumption practices. Individuals with their class position mainly based on their cultural habitus distinguish themselves from the traditional middle class. While the cultural consumption habitus has led to make distinction themselves from other social classes, it also reproduces new forms of social inequality. Commercial enterprises use a variety of strategies such as social media in other to attract this class into their places. In this context, space perception, identity creation and media tools take an important place for attracting the new middle class. This study, which is based on mapping techniques, in-depth interviews with the established tradesmen and new entrepreneurs and participant observation, examines these spatial transformations in Kadıköy Historical Market and Moda.