2019 yılında yayınlanmış Netflix dizi logolarının grafik tasarım yönünden incelenmesi
Analysis of Netflix serial logos published in 2019 in terms of graphic design
- Tez No: 747901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SOĞUKKUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Logo bir ürün, kurum ya da hizmeti tanıtmak için bir ya da daha fazla tipografik karakterin bir araya gelmesiyle oluşan, görsel öğelerin de kullanılabildiği ürünü, kurumu veya hizmeti temsil eden görsel simgedir. Logo, marka veya kurumun karakterine uygun, tasarım kaygısı güdülerek, grafik tasarım ilkelerine uyularak hazırlanmaktadır. Tasarım sürecinin önemli özellikleri sade, anlaşılır, akılda kalıcı ve hatırlanabilir forma sahip olmasıdır. Logo tasarımları günlük hayatımızda karşımıza birçok alanda çıkmaktadır. Bunlardan sadece biri olan kitle iletişim araçlarının, özellikle de televizyonun önemli işlerinden biri de ticari faaliyetlerdir. İletişim imkanları gelişmeye devam ettikçe, reklamlar aracılığı ile ticaret ilerlemeye devam etmiştir. Televizyonda ise en çok ilgi çeken yayınlar olarak diziler önemli bir yere sahiptir. Gazete, dergi ve televizyon ayrı ayrı birer geleneksel medya araçlarıyken, yeni medya araçları hem dergi, televizyon ve gazete işlevi gören hem de kişilere bu araçların izlendiği ortamları sunan yerlerdir. Dizi ve filmleri geleneksel televizyonun yerine internet ortamında izleyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Çalışmada incelenen dizi logolarını internet platformu olan Netflix dizi logolarını kapsamaktadır. Bu araştırmada 2019 yıllarında sadece Netflix'te yayınlanmış dizi logoları grafik tasarım elemanları ve ilkeleri yönünden incelenmiştir. Araştırmanın amacı, dizi logolarının yeni medya araçlarının oluşmasıyla dijital platformlarda var olmasını grafik tasarım yönünden değerlendirmektir. Bu araştırma yapılırken yayınlanmış kitap, tez, makale gibi kaynakların taranmasıyla öncelikle logonun ne olduğu, ne amaçla, nerelerde kullanıldığı, hangi grafik tasarım elemanları ve ilkelerini içerdiği açıklanmıştır. Netflix dizi logolarının grafik tasarım yönünden değerlendirilmesinin konu kapsamında yer alan araştırmalara örnek olması ve alana katkı sağlaması nedeniyle önem taşıdığı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A logo is a visual symbol that represents a product, institution or service, which is formed by the combination of one or more typographic characters to promote a product, institution or service, where visual elements can also be used. The logo is prepared in accordance with the character of the brand or institution, following the design concerns and following the graphic design principles. The important features of the design process are that it has a simple, understandable, catchy and memorable form. Logo designs appear in many areas in our daily lives. One of the important works of mass media, especially television, which is only one of them, is commercial activities. As communication opportunities continued to evolve, commerce through advertisements continued to advance. On the television, serials have an important place as the most interesting broadcasts. While newspapers, magazines and television are traditional media tools, new media tools are places that both function as magazines, television and newspapers and provide the environments where these tools are watched. The number of people who watch TV series and movies on the internet instead of traditional television is increasing day by day. The series logos examined in the study include the Netflix series logos, which is an internet platform. In this research, the logos of the TV series published only on Netflix in 2019 were examined in terms of graphic design elements and principles. The aim of the research is to evaluate the existence of series logos on digital platforms with the formation of new media tools in terms of graphic design. During this research, by scanning the sources such as published books, theses, and articles, first of all, what the logo is, for what purpose, where it is used, which graphic design elements and principles it contains are explained. Evaluation of Netflix series logos in terms of graphic design is considered to be important because it is an example to the researches within the scope of the subject and contributes to the field.