E-ticaret işletmelerinin web site tasarımının müşteri güven memnuniyet ve satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of e-commerce businesses website design on customer trust, satisfaction and purchase intention
  1. Tez No: 628211
  2. Yazar: HUSSEIN ALHUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde, internet teknolojisi hızla gelişmektedir. Bununla birlikte, akıllı telefonlar herkes tarafından satın alınabileceği hale gelmiştir. Artık insanlar internete kolayca girebilirler, bu da insanların online alışveriş yapmaya yönelmelerine sebep olmuş ve e-ticaret alanı büyük ve aktif haline gelmiştir. Fakat, insanların online alışverişte satıcılara yönelik güven konusunda çok durumlarda zorlanmaktadır. Bu zorlama, hem dijital pazarlama alanında araştırmacılara hem de e-ticarette çalışan işletmelerin pazarlama yöneticilerine göre en önemli mesele haline getirmiştir. Bunun için online satıcılara yönelik güven dijital pazarlama literatüründe müşteri memnuniyeti ile ve sonuç olarak satın alma niyeti ile çok önemli yer almaktadır. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında, online alışverişte satıcılar ve müşteriler arasında ana arayüz olan web sitesi tasarımı faktörlerinin, çevrimiçi müşteri güven, memnuniyet ve satın alma niyeti etkisini araştırılmıştır. Araştırma, çevrimiçi Türk müşterilere yöneliktir ve anketi Bursa ilinde eğitim gören üniveriste öğrencilerine uyglanmıştır. Veriler analiz süreçlerinde SPSS ve SPSS AMOS programlarından yararlanarak araştırma ölçeklerinin güvenilirliği Cronbach Alpha yönetimyle ve geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve korelasyon matrisi ile analiz edilmiştir. Hipotezlerini ise çoklu doğrusal regrasyon analizinin (MLRA) kademeli yöntemiyle doğrulamaya çalışılmıştır. Analiz sonucunda, dijital pazarlama ve e-ticaret literatüründe çok araştırmacıların vardığı sonuçlar gibi web site tasarımının çevrimiçi müşteri güveni, memnuniyeti ve satın alma niyetinin seviyelerini arttırabildiği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, internet technology is developing rapidly and almost everyone has been able to puchase and use smart phones. And now people can easily access the internet, which makes people led to online shopping and e-commerce field arrives to its largest and most active status. However, people may have an issue in terms of trust towards online sellers while doing online shopping. This made trust became the most important topic for both the researchers in digital marketing field and e-commerce businesses' marketing managers. For that reason, trust in online vendors and customer satisfaction and as a result purchase interntion start to have very important place in digital marketing literature. Thus, in this thesis, the effects of the main interface in online shopping between sellers and buyers web site design's faktors at the online customer trust, satisfaction and purchase intention were investigated. The research was conducted to the online Turkish consumers and its questionnaire was applied to the university students in Bursa city. In this research analysis has been done using SPSS and SPSS AMOS programs. The reliability of the research scales was tested with Cronbach Alpha method, the validity was also evaluated by confirmatory factor analysis (CFA) and correlation matrix. Whereas research's hypotheses were tested using stepwise method of multiple linear regression analysis (MLRA). As a result of the analysis, we have been able to reveal that the web site design can increase the online customer trust, satisfaction and purchasing intention as many researchers revealed in the digital marketing and e-commerce literature.