Investigation of the reconceptualized l2 motivational self system, foreign language classroom anxiety, perceived wellness, and achievement of repeat and non-repeat students
Kur tekrarı yapan ve yapmayan öğrencilerin yeniden kavramsallaştırılmış ikinci dil motivasyonel benlik sisteminin, yabancı dil sınıf kaygısının, algılanan sağlığının, ve başarısının araştırılması
- Tez No: 628222
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, kur tekrarı yapan ve yapmayan öğrencilerin arasındaki farkı Yeniden Kavramsallaştırılmış İkinci Dil Motivasyonel Benlik Sistemi (R-L2MSS), Yabancı Dil Sınıf Kaygısı (FLCAS), Algılanan Sağlık (PWS), ve Başarı alanlarında belirlemektir. Aynı zamanda, bu araştırmada bu faktörler arasındaki ilgileşim ve hangi faktörlerin öğrenci başarısını öngördüğü ölçülmektedir. Araştırmada kullanılan anket R-L2MSS (Peker, 2016), FLCAS (Horwitz, Horwitz, & Cope, 1986), ve PWS (Adams, Bezner, & Steinhardt, 1997) ölçeklerinin birleşimidir. Araştırmaya bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda eğitim gören 164 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırmadaki nicel verileri değerlendirmek için bağımsız gruplar t-testi, Pearson ilgileşim analizi ve çoklu doğrusal regresyon testi kullanılmıştır. Sonuçlara göre kur tekrarı yapan öğrencilerin PW seviyeleri kur tekrarı yapmayan öğrencilere göre daha yüksektir. Ayrıca, ilgileşim testleri sonucuna göre OL2S veya FL2S seviyesi yüksek olan öğrencilerin aynı zamanda FLCA seviyeleri de daha yüksek çıkmıştır. Fakat IL2S veya ELE seviyesi yüksek olan öğrencilerin FLCA seviyeleri düşük çıkmıştır. FLCA öğrencilerin vize sonuçlarını öngörebilen tek faktör olmuştur. Bu bulgulara ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how repeat and non-repeat students differ in terms of their R-L2MSS, FLCA, and PW. Furthermore, it is investigated how R-L2MSS, FLCA, and PW correlate with each other, and what factors can predict student achievement. The survey used in the study was a combination of R-L2MSS (Peker, 2016), FLCAS (Horwitz, Horwitz, & Cope, 1986), and PWS (Adams, Bezner, & Steinhardt, 1997) scales. Participants in the study were 164 students enrolled in an English preparatory school program of a foundation university in Ankara, Turkey. Independent t-tests, Pearson's correlation tests, and a multiple linear regression test were used to analyse the quantitative data obtained for the current study. Results showed that repeat students had higher levels of PW compared to non-repeat students. In addition, correlation tests showed that students with higher OL2S or FL2S had higher levels of FLCA while students with higher IL2S, or better ELE had lower levels of FLCA. FLCA was also found to be the only construct that predicted midterm scores. In line with these findings, implications were provided.