Borderline kişilik bozukluğunda duygu düzenleme ve ilk nesne ilişkileri ile ruhsal işleyişin Rorschach testindeki görünümü
First object relations, psychological processes and emotion regulation in borderline personality disorder
- Tez No: 628244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVZAT MUHTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Borderline Kişilik Bozukluğu; bireyin kimlik duygusu, ilişkileri ve duygulanımında yaygın ve süreğen bir dengesizliğin hakim olduğu bir bozukluktur. Borderline hasta, bireyin ilk nesneleri olan ebeveyenlerinden elde etmesi beklenen kapsanma ve doyum alma gereksinimlerinin eksikliğinin ön plana çıktığı bir ilişki içinde yetişmektedir. Borderline hastanın ilk nesnelerinin, yeterli düzeyde olumlu bakım verme nitelikleri sağlayamadığı ve hastaların, ilk nesnelerine dair stabil içsel temsiller oluşturulmadığı görülmektedir. Duygu düzenleme güçlüğü ise, kişinin kendi duygularını bilmekte ve bu duyguları düzenlemek için hedef ve stratejiler berlirlemekte zorlanmasını yahut bu yeterlilikleri ortaya koyamamasını ifade etmektedir. Borderline hastaların objektif testlerde sergiledikleri, test sonuçlarının geçerliliğini olumsuz yönde etkileyebilen manipülatif nitelikleri bertaraf etmek amacıyla projektif bir test olan Rorschach Testi'nin kullanıldığı bu çalışmada, borderline kişilik bozukluğunda duygu düzenleme güçlüğü ile ilk nesne ilişkilerinin ve ruhsal işleyişin Rorschach Testi'ndeki görünümünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma grubumuz çeşitli psikiyatri kliniklerine Şubat-Ağustos 2019 tarihleri arasında başvuruda bulunan, DSM-V tanı ölçütlerine göre borderline kişilik bozukluğu tanısı konulan 37 hasta, kontrol grubu ise yarı yapılandırılmış görüşme ve test değerleri doğrultusunda normal nevrotik olarak değerlendirilen 37 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyodemoografik Veri Formu, Rorschach Testi ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler bilgisayar ortamına sayısal ifade olarak girilmiş ve bu veriler sosyal bilimler için istatistik paket programı (SPSS 25) kullanılarak istatistiksel analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Borderline Personality Disorder; It is a disorder dominated by a common and persistent imbalance in the individual's sense of identity, relationships and affection. The borderline patient grows in a relationship where the lack of coverage and satisfaction requirements expected by the individual's parents, who are their first object, comes to the fore. It is seen that the first objects of the borderline patient are not able to provide sufficient positive care, and stable internal representations of patients are not created. Difficulty in emotion regulation means that one do not knows his own emotions and has difficulty in defining goals and strategies to regulate these emotions or fails to demonstrate these competencies. In this study, where the Rorschach Test, which is a projective test, used to eliminate the manipulative qualities that borderline patients exhibit in projective tests, which negatively affects the validity of the test results, it was aimed to determine the appearance of emotional dysfunction in the borderline personality disorder and the appearance of the first object relations and spiritual functioning in the Rorschach Test. Method: Our study group consisted of 37 patients who applied to various psychiatry clinics between February and August 2019, who were diagnosed as borderline personality disorder according to DSM-V diagnostic criteria, and the control group consisted of 37 patients who were evaluated as normal neurotic according to semi-structured interview and test values. The Sociodemoographic Data Form which is developed by the researcher, Rorschach Test and The Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) were applied to the participants. The data obtained by data collection tools were entered into the computer as a numerical expression and these data were statistically analyzed using the statistical package program (SPSS 25) for social sciences.