Gümrük vergilerinin dış ticaret etkisi; sektörlere göre farklılıkların incelenmesi; Mersin ili örneği
The impact of customs duties on foreigen trade the examination of differences according to sectors: The sample of Mersin province
  1. Tez No: 628255
  2. Yazar: SABRİ MALĞAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkelerin dış ticarette bulunma sebepleri genel olarak; uluslararası üretim farklılıkları, uluslararası fiyat farklılıkları ve uluslararası mal ve kalite farklılıklarına dayandırılabilir. Bu farklılıklar sektörlere göre farklı vergi türlerinin uygulanmasıyla etkisi değişmektedir. Tarım sektörü, sanayi sektörü, hizmetler sektörü(taşımacılık sektörü ) ve hammadde sektörlerine uygulanan vergi türleri ticareti artırıcı veya ticareti saptırıcı etkisi yaratabilir. Ülke yerli üreticiyi korumak için yüksek ithalât vergileri uygular. Yerli mala özendirmek için yüksek ihracat vergileri koyabilmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde; Gümrük vergilerinin tanımı, amaçları ve çeşitlerini ele alacağız. İkinci bölümde sektörlere göre; tarım sektörünün üzerine etkisi, sanayi sektörü üzerine etkisi, hizmetler sektörü( taşımacılık sektörü ) ve hammadde sektörünün üzerine etkisini incelemeye aldık.
Özet (Çeviri)
There asons as to why state strade internationally can be generally based on following factors: differences in production, differences in price and differences in good sand quality. The influence of these differences change according to taxesapplied in different are as or sectors. Types of taxes in agri cultural, industrial, service (transportation) an draw material sectors mayie ther revive or hamper trade. A statemay put high taxes on good simported in order to protect local producers. Further more, it may put high taxes on goods exported in order to encourage the consumption of domestic goods. In the first part of this study, we willin troduce tariff, it spurposes and kinds. In these cond part, we will examine the effects of tariff on the a for ementi one dagri cultural, industrial, service an draw material sectors