Algılanan kıtlık ve sembolik değerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of perceived scarcity and symbolic value on purchase intention
  1. Tez No: 628257
  2. Yazar: ZEYNEP SEVGİ BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSMAİL YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüketiciler ürünleri sadece fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılamak için değil aynı zamanda taşıdıkları sembolik değerler için de satın almaktadırlar. Ürünlerin taşıdığı bu sembolik değer bireylerin gittikçe aynılaşan dünyada benliklerini dışarıya yansıtmak için kullandıkları bir araç olarak nitelendirilebilir. Firmalar da tüketicilerin bu ihtiyaçlarını görerek taleplerine cevap verecek ürünleri piyasaya süremeye çalışmaktadırlar. Her yeni iPhone cep telefonu için günler öncesinden kuyruğa girenler, Beyonce'un tek bir platformdan yeni albüm satışını yaparak kendi satış rekorunu kırması gibi örnekler, tüketicilerin yeni ürünlere artık daha hızlı adapte olup olmadığı sorusunu akla getirmektedir. Ürünlere yönelik tek bir platformdan erişim ya da yüksek talep nedeni ile hızla tükeneceği gibi, ürüne ulaşımı zorlaştıran durumlar tüketicilerde kıtlık algısı yaratabilmektedir. Piyasaya yeni çıkan bir ürüne yönelik kıtlık algısının ürüne yönelik satın alma niyetini etkileyip etkilemediği bu araştırma çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda tüketicileri bu duruma iten nedenler araştırma konusu yapılmıştır. Çalışma sonucunda kıtlık algısının ürünün sembolik değerini olumlu yönde etkilerken, sembolik değerin alt boyutu olan kendini ifade değerini prestij değerine göre daha çok etkilediği gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak kıtlık algısının benzersizlik ihtiyacı üzerinde herhangi bir etkisi saptanmamış, ilk olma arzusunu ise hem doğrudan hem de dolaylı (sembolik değer aracılığı ile) olarak olumlu yönde etkilemektedir. Kıtlık algısı, sembolik değer, ilk olma arzusu ve benzersizlik ihtiyacı değişkenlerinin bir bütün olarak da satın alma niyetini olumlu yönde etkilediği araştırma sonucunda elde edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Consumers buy products not only to meet their functional needs, but also the symbolic meanings they have. This symbolic value of products can be described as a tool that individuals use to reflect their selves outside in an increasingly cohesive world. From firms perspective, they notice those needs and, try and improve themselves to produce products that meet consumer needs. For every new iPhone, queued days before, such as Beyonce breaking their own sales record by selling new albums from a single platform, raises the question of whether consumers are now adapting to new products faster. It can create a perception of scarcity in conditions Such as access to products from a single platform or rapid depletion due to high demand that make it difficult to reach the product. Whether the perception of scarcity for a new product on the market affects its purchase intent for the product is aimed to be addressed within the framework of this research. In this context, the reasons that push consumers to this situation have been investigated. As a result of the study, the perception of scarcity positively affects the symbolic value of the product. However, the perception of scarcity affects the self-expression value more than the prestige value. In addition, the perception of scarcity did not have any effect on the need for uniqueness, but it was observed that it affected the desire to be the first, both directly and indirectly (through symbolic value). The findings obtained as a result of the research that the variables of perception of scarcity, symbolic value, desire to be first and need for uniqueness affect the purchasing intent as a whole.