Gençlik spor il müdürlüğünde görev yapan personellerin örgütsel sinizm ve örgütsel güven algılarının incelenmesi
Youth sports provincial directorate of personnel organizational citizenship examination of perceptions
  1. Tez No: 628320
  2. Yazar: BİLAL ÖMER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gençlik Spor İl Müdürlüğünde görev yapan personellerin örgütsel sinizm ve örgütsel güven algılarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Erzurum Gençlik Spor İl Müdürlüğün de görev yapan personeller oluştururken; örneklem grubu ise rastgele seçilmiş 123'ü kadın ve 231'i erkek olmak üzere toplam 354 kişiyi kapsamaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Brandes (1997) tarafından geliştirilen ve Erdost ve arkadaşları (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 14 maddeden oluşan“Örgütsel Sinizm Ölçeği (ÖSÖ)”yer almaktadır. Bu ölçek, 5'li Likert tipinde (1 -Hiçbir zaman, 2-Nadiren, 3-Bazen, 4-Çoğu zaman, 5-Her zaman) puanlanmakta olup bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere üç alt boyuttan meydana gelmektedir. Yönetici ve öğretmenlerin örgütsel güven algılarını belirlemek amacıyla Nyhan ve Marlowe (1997) tarafından geliştirilen ve Demircan tarafından Türkçe 'ye adapte edilen Örgütsel Güven Ölçeği, on sekiz maddelik yöneticiye güven ve örgüte güven olmak üzere iki alt boyuttan oluşan bir ölçme aracıdır. Elde edilen veriler elektronik ortama aktarılarak lisansı Atatürk Üniversitesi tarafından alınan Microsoft Windows için SPSS v22.0 istatistik yazılımını kullanarak çeşitli istatistik analizlerine tabi tutulmuştur. Bu analizler; katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için Frekans Analizi, ölçeklerin normal dağılım uygunluğunu saptamak için Skewness ve Kurtosis testi, örgütsel sinizm ve örgütsel güven düzeylerinin belirlenmesinde betimleyici istatistik, cinsiyet, medeni durum, kurumdaki çalışma statüsü, idari statü ve idari geçmiş gibi özelliklerle örgütsel sinizm ve örgütsel güven algısının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda cinsiyet, medeni durum, kurumdaki pozisyon sorularına t-testi yapılmış olup; yaş, eğitim durumu, aylık gelir, çalışma sürenize göre örgütsel sinizm ve örgütsel güven algısının karşılaştırılmasında One-Way Anova testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the organizational cynicism and organizational trust perceptions of the staff working in the Directorate of Youth and Sports in terms of different variables. The population of the research consists of the staff working in Erzurum Youth Sports Provincial Directorate; the sample group also includes 354 people, 123 of whom are women and 231 men, randomly selected. In the study, the“Organizational Cynicism Scale (OCS)”consisting of 14 items developed by Brandes (1997) and adapted to Turkish by Erdost et al. (2007) is included as a data collection tool. This scale is scored in the 5-point Likert type (1 -Never, 2-Rarely, 3-Sometimes, 4-Mostly, 5-Always) and consists of three sub-dimensions: cognitive, affective and behavioral. The Organizational Trust Scale, which was developed by Nyhan and Marlowe (1997) and adapted to Turkish by Demircan in order to determine the organizational trust perceptions of administrators and teachers, is a measurement tool consisting of two sub-dimensions, namely trust and confidence in the organization.The data obtained were transferred to electronic media and various statistical analyses were carried out by using SPSS v22.0 statistics software for Microsoft Windows, licensed by Atatürk University. Frequency Analysis to determine the demographic characteristics of the participants, Skewness and Kurtosis test to determine the normal distribution suitability of the scales, descriptive statistics to determine organizational cynicism and organizational trust levels, in comparison of organizational cynicism and organizational trust perception with characteristics such as gender, marital status, working status in the institution, administrative status and administrative history, t-test, were performed in independent groups; One-Way Anova test was performed to compare the perception of organizational cynicism and organizational trust by age, educational background, monthly income, working time.