Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda görevli sosyal hizmet uzmanlarının süpervizyon gereksinimlerinin değerlendirilmesi: İstanbul ili örneği
Evaluation of supervision needs of social workers working in Ministry of Family, Labor and Social Services: The case of İstanbul
  1. Tez No: 628396
  2. Yazar: AYDIN OLCAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sosyal hizmet süpervizyonunun ele alındığı bu çalışmada sosyal hizmet uzmanlarının; kişisel gelişim ve mesleki gelişim kapsamında ihtiyaç duydukları kaynaklar, uygulama sahasında karşılaştıkları zorluklar, yaşadıkları güçlükler ve yüzleştikleri duygular bağlamında sosyal hizmet süpervizyonu ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ve bu konuya ilişkin çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında süpervizyon ihtiyacını değerlendirebilmek adına sosyal hizmet uzmanlarının konuya yönelik algı ve deneyimlerine başvurulacağından araştırmanın amacına ve bağlamına uygun şekilde nitel araştırma modelinden ve fenomenolojik yaklaşımdan faydalanılmıştır. Araştırma amacına uygun olarak hazırlanan görüşme formu eşliğinde, 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak NVIVO 12 Pro programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; sosyal hizmet uzmanlarının sosyal hizmet süpervizyonunu tanımlama noktasında gerekli bilgi ve farkındalığa sahip oldukları, mesleki yaşantıları boyunca karşılaşmış oldukları sorunlar ve yüzleşmiş oldukları güçlükler kapsamında sosyal hizmet süpervizyonuna ihtiyaç duydukları görülmüştür. Sosyal hizmet uzmanlarının süpervizyona ilişkin ihtiyaçlarını ortaya çıkaran sebeplerin sosyal hizmet uzmanının kendisinden, vakalardan ve ülkemizdeki sosyal hizmet sisteminden kaynaklanabildiği görülmüştür. Bu noktada sosyal hizmet uzmanları, sosyal hizmet süpervizyonu sisteminin idari, eğitsel ve destekleyici işlevlerini de kapsayacak bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmişler ve oluşturulabilecek bir süpervizyon sistemine yönelik olarak önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which social work supervision is dealt, it is aimed to evaluate social work supervision needs and to suggest solutions in the context of the resources that social workers need within the context of personal and professional development along with the difficulties in the field of practice, the difficulties and the emotions social workers faced. In order to evaluate the needs for supervision within the scope of the study, the qualitative research model and phenomenological approach have been used in accordance with the purpose and the context of the research, as perceptions and experiences of the social workers will be applied to the subject. In the accompaniment of the interview form prepared in accordance with the research purpose, semi-structured interviews were conducted with 25 participants and the data obtained were analyzed in the NVIVO 12 Pro program using the descriptive analysis method. As a result of the research; it has been observed that social workers have the necessary knowledge and awareness in defining social work supervision; they need social work supervision within the scope of the problems and difficulties they faced during their professional life. It has been observed that the reasons that reveal the needs of social workers regarding supervision may caused by the social worker themselves, together with the cases and the social work system in our country. At this point, social workers stated that the social work supervision system should be implemented in a way that includes administrative, educational and supportive functions and made suggestions for a supervision system that could be created.