Teknolojik determinizmin eleştirisi: Dijital video üzerine bir inceleme
Critique of technological determinism: A study on digital video
  1. Tez No: 628398
  2. Yazar: FIRAT BERKSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVIRON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma teknolojik determinizm anlayışına ilişkin eleştirilerden ve bu kavramın doğurduğu belirsizlikleri gidermek için getirilen önerilerden hareketle belirli bir teknolojik değişim sürecini ele alan bir analize odaklanmaktadır. Bernard Stiegler'in görüntünün dijitalleşme süreci üzerine tezlerini teknolojik determinizm problemi çerçevesinde tartışmayı ve dijital video deneme pratiğini, bu analiz ışığında inceleyerek tartışmanın pratikteki karşılığını somutlaştırmayı hedeflemektedir. Çalışmada teknolojik determinizm fikri üç düzeyde ele alınmaktadır. Birinci bölüm, konunun kavramsal ve tarihsel arkaplanını, kavramın tanımlayıcı kullanımının doğurduğu sorunlara getirilen çözüm önerilerini ve toplumsal inşacılık başlığı altındaki eleştirel konumları incelemektedir. İkinci bölüm, kavramın iletişim teknolojilerinin bilişsel etkilerini merkeze alan kuramsal yaklaşımlar bağlamında üstlendiği işlevlere odaklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Bernard Stiegler'in görüntünün dijitalleşme süreci üzerine analizi video deneme kültürü ile teması kurularak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, with reference to the criticism of technological determinism and the efforts to eliminate the confusions around this concept, focuses on an analysis of a specific technological transformation process. The aim of this study is to explore Bernard Stiegler's theses on the digitalization process of the image within the framework of the technological determinism problem and to concretize the practical aspects of this discussion, by examining the video essay practice in light of these arguments. The idea of technological determinism is examined in three levels. First chapter evaluates the conceptual and historical background of the subject, suggested solutions to the problems that arise from the descriptive use of the concept and the critical approaches that falls under the category of social constructivism. Second chapter focuses on the functions undertaken by the concept in the context of theoretical approaches centered upon the cognitive effects of communication technologies. Third chapter scrutinizes Bernard Stiegler's analysis on the digitalization process of the image through a discussion on video essay culture.