Özel ruh sağlığı merkezlerine başvurmuş bireylerde stres ile başetme becerileri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the methods of coping with stress and psychological symptoms of individuals in therapy centers
- Tez No: 628400
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı terapi merkezlerinde bulunan bireylerin stresle başa çıkma yöntemleri ile psikolojik belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma,“ilişkisel tarama modeli”ne uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmaya İstanbul'da terapi merkezlerinde destek alan 100 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların stresle başa çıkma tutumlarının belirlenmesinde Türkçe güvenirlik ve geçerlilik çalışması Ağargün vd. (2015) tarafından yapılan COPE ölçeği, psikolojik belirtilerinin belirlenmesinde Türkçe güvenirlik ve geçerlilik çalışması Şahin ve Durak (1994) tarafından yapılan Kısa Semptom Tarama Envanteri kullanılmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler bilgisayar ortamına sayısal ifade olarak girilmiş ve bu veriler sosyal bilimler için istatistik paket programı (SPSS 25) kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda stresle başa çıkma tutumları ile psikolojik belirtiler arasında ilişki saptanmıştır. Yine araştırmada stresle başa çıkma tutumları ile psikolojik belirtilerin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the methods of coping with stress and psychological symptoms of individuals in therapy centers. This study is organized in accordance with the“relational screening model”. The study included 100 people who received support from therapy centers in Istanbul. Turkish reliability and validity study for determining the attitudes of the participants to cope with stress Ağargün et al. (2015) The COPE scale was used to determine the psychological symptoms and the Turkish Reliability and Validity study, the Short Symptom Screening Inventory conducted by Şahin and Durak (1994). The data obtained with the data collection tools were entered into the computer as a numerical expression and these data were analyzed using the statistical package program (SPSS 25) for social sciences. As a result of the research, a relationship was found between attitudes to cope with stress and psychological symptoms. Again, in the study, it was seen that psychological symptoms and attitudes to cope with stress differ significantly according to demographic variables.