Normal ve depresif kişilerde çeşitli faktörlere göre intihar olasılığı
The Probalility of suicide in relation to factors in normal and depressive persons
  1. Tez No: 52730
  2. Yazar: HANDAN TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu araştırmada.depresif hastalanıl ve normallerin bazı bireysel, sosyal ve ailelerine ilişkin özelliklerine göre intihar olasılığı düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, A.Ü.T.F. ve GATA hastanelerinin Psikiyatri kliniklerine başvurup depresyon tanısı konmuş 100 hasta ve yine aynı hastanelerin personelinden benzer özellikleri olan 100 normal kişi olmak üzere toplam 200 kişi oluşturmuştur. Depresif ve normal kişilerin bireysel, sosyal ve ailesel özellikleri, bu bilgileri kapsayan Kişisel Bilgi Formu'yla; intihar olasılığı düzeyleri ise çevirisi, güvenirlik ve geçerliği araştırıcı tarafından yapılan İntihar Olasılığı Ölçeği (Suicide Probability Scale) ile saptanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, bağımsız değişkenlere ilişkin gruplara göre, hasta ve normal gruptaki kişilerin intihar olasılığı puanlarının ortalama ve standart sapmaları bulunmuş; hasta ve normal grupların ortalamaları arasındaki farkların önem denetimi iki yönlü varyans analizi yöntemiyle yapılmıştır. F değerinin önemli olması halinde, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Tukey testi uygulanmıştır. Bulgular; araştırmada normallere göre, eşiyle ilişkisi kötü olan depresif kişilerin olmayanlardan, sosyal beceri düzeyi yetersiz olanların olmayanlardan, ailesinde veya yakın çevresinde intihar olayı olanların olmayanlardan daha fazla intihar olasılığı ortalamasına sahip olduklarını göstermiştir. Diğer taraftan cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, barınma türü, kardeş sayısı, çocuk sahibi olma, doğum sırası, yer değiştirme sıklığı, aylık gelirin yetersizliği, alkol kullanımı, sigara kullanımını, geleceğe yönelik plan, ölümden korkma, dini inanç, özel eşyalarını başkalarına verme, sevilen birinin kaybı, okul veya mesleki alanda başarısızlık, duygusal değişkenlik, stres verici olay, bedensel ciddi bir hastalık, yaşlı veya kronik hasta yakına bakmak, öfkenin ifadesi, anne-baba ilişkisi, yakın arkadaş sayısı, aile yapısı, sosyal ilişki kurmaya isteklilik, destekleyen kişilerin varlığı, ailede psikolojikrahatsızlık ve önceki intihar girişiminin intihar olasılığı ile ilişkisinin önemli olmadığı görülmüştür. Araştırma sonundaki önerilerde; koruyucu ruh sağlığı hizmeti olarak nitelendirilebilecek intiharın tanınması ve anlaşılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılmasının, ailelerin, sağlık personelinin, okul yöneticilerinin, Krize Müdahale, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezlerinde çalışanların bu konuya yeterince yönelmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the relation of various personal, social and family characteristics, and suicide probability levels of depressive patients and normals are evaluated, comparatively. One hundred cases of depression, diagnosed in the psychiatry clinics of University of Ankara and Gülhane Military Academy of Medicine, and 100 persons with no history of depression, selected from the staff of both clinics, are included in the study. Personal, social and family characteristics of the cases are evaluated with a Personal Information Form, and their suicide probability levels are evaluated with the Suicide Probability Scale which the investigator has translated and assessed its reliability and validity beforehand. In the analysis of the data, means and standard deviations of the suicide probability scores of the independent variable groups are found and the degree of significance between the different means of patient and control groups is compared with the 2 Way ANOVA test. When the F score is found significant, Tukey test is performed in order to find the source of difference. Results showed that several factors indicate significantly high suicide probability scores. These factors are: family history of attempted suicide, trouble with the spouse and low social skills level. On the other hand, several factors are insignificant between the groups for their suicide probability levels. These are: gender, age, marital status, education level, residency, number of siblings and their place in birth order, previous attempt of suicide,self perceived occupational and academical inefficiency, emotional instability, stressful life events, serious physical illness, having to look after an old aged or chronically ill relative, unexpressed anger, trouble between the parents, being a parent, family structure family history of attempted suicide, presence of supporting persons, loss of a loved one, few close friends, unwillingness of social relationships, monthly income, alcohol consumption, cigarette smoking, having plans for the future, fear of death, religious beliefs and giving personal objects away. For the conclusions made in the end of the study; it is advisor to perform more studies for the prediction and understanding of suicide and to direct the relevant staff and people, like families, school directors, health staff and workers in Crisis Intervention Centers to this issue effectively.