Negative polarity kimse and free choice bir kimse: A unified semantic analysis
Olumsuz kutuplanma birimi kimse ve serbest seçim birimi bir kimse: Birleşik bir semantik analiz
- Tez No: 628434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELENA GUERZONI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, Türkçe ifade Kimse'nin anlambilimsel olarak; özelde ise, görünürde, iki ayrı Kutuplanma Birimi olan Olumsuz Kutuplanma ve Serbest Seçim Birimi Kimse'nin birleşik bir analizi amaçlanmaktadır. Kimse'nin iki yönlü bir kutulanma birimi olduğu gösterilmektedir. Özellikle, yalın Kimse'nin Olumsuz Kutuplanma birimi, Bir Kimse'nin Varoluşsal Serbest Seçim birimi olduğu gözlemlenmektedir. Chierchia (2013) benzer davranışları incelediği analizinde, Olumsuz Kutuplanma ve Serbest Seçim birimlerinin dilbilimsel olarak tek bir sınıfa; dolayısıyla, çok daha geniş çapta bir sınıfa ait olduklarını savunmaktadır. Germen, Romen ve Slav dillerini içeren bu çalışması ile, Olumsuz Kutuplanma ve Serbest Seçim birimlerinin birleşik bir analizini- Alternatif ve Güçlendirme-temelli Yaklaşımını (AGY)- önermektedir. Bu teoriyi, Kimse'nin iki yönlülüğüne genişleterek, Olumsuz Kutuplanma ve Serbest Seçim davranışlarının bağlantılı olduğu düşüncesini Türkçe ile desteklemekteyim.
Özet (Çeviri)
The goal of the present dissertation is a semantic study of the Turkish expression Kimse and; specifically, a unified analysis of two apparently distinct Polarity Sensitive Items, namely Negative Polarity and Free Choice Kimse. I show that Kimse is a“Polarity Sensitive”(PS) item with a dual nature. Specifically, I observe that bare Kimse acts like a Negative Polarity Item (NPI) but Kimse preceded by the indefinite determiner Bir 'a(n)' is an existential Free Choice (-FC) Item. In his analysis of similar phenomena, Chierchia (2013) argues that NPIs and FCIs must belong to a linguistically uniform class and, for that matter, fairly widespread class and proposes a unified analysis of Free choice and Negative Polarity in a variety of Germanic and Romance languages as well as some Slavic ones, namely an Alternative and Exhaustification-based Approach (AEA henceforth). Extending this theory to the dual nature of Kimse, I provide additional support to the idea that Polarity Sensitivity and Free Choice phenomena are related.