İlköğretim İngilizce dersi öğretim programının iletişimsel dil yaklaşımına uygunluğu açısından incelenmesi (Bir durum çalışması)
Investigation in terms of communicative approach of primary English language teaching curriculum: A case study
- Tez No: 628512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇAM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmada 2018 ilköğretim İngilizce dersi (2-8. Sınıflar) öğretim programının amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme boyutlarında iletişimsel dil yaklaşımına uygunluğu bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada iç içe geçmiş çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını ilköğretimde görev yapan 14 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler doküman incelemesi ve öğretmenlerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ilköğretim İngilizce dersi öğretim programının amaç ve içerik boyutunun çoğunlukla iletişimsel dil yaklaşımına hizmet ettiği ancak öğrenme öğretme sürecinde yaklaşımın uygulanmasında bazı sorunlar olduğu belirlenmiştir. Ders kitaplarında yer alan etkinliklerin de çoğunlukla iletişimsel dil yaklaşımına uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines suitability of communicative approach of 2018 English Language Teaching Curriculum (2nd and 8th graders) in terms of aims/outcomes, content, teaching-learning process and assesment. The research design of the study was a multiple case-embedded study. Fourteen primary education English teachers are participants of this study. Data was gathered through document analysis and semi-structured teacher interviews. Descriptive and content analysis were used in analysis of data. The research findings reveal that almost all of aims/outcomes and content of new curriculum are suitable for communicative approach. As for the teaching-learning process, teachers face with a lot of challenges in practice of communicative approach. Moreover, almost all of course book acitivities are also suitable for communicative approach.