Emotional intelligence as a dimension in EFL
İngilizce eğitiminde duygusal zeka boyutu
  1. Tez No: 133750
  2. Yazar: ELVAN DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER H. SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
144 ÖZET ingilizce öğretimi çok boyutlu bir süreçtir. İngilizce öğretimi programlarını oluşturan, öğrenme / öğretim yaklaşımı, motivasyon, iletişimsel durum, derse katılım, öğrenme, öğretmenin tutumu, öğretime değer verme, ortam uygunluğu, hedef dile ilgi gibi etkenler duygusal zeka ile yakından ilgilidir. Bu tezin amacı, bazı öğretim programlarında duygusal zekayı kullanarak, öğrencilerin başarısını arttırmaktır. Giriş, bölümünde, problem, çalışmanın konusu, amacı, önemi, sınırları ve yöntemi Sunulmaktadır. ilk bölümde, araştırmacı duygusal zekayı ve duygusal zekayı oluşturan parçaları detaylı bir biçimde anlatmıştır. İkinci bölümde ise, araştırmacı duygusal zeka ve onu oluşturan parçaları İngilizce öğretimi ve öğrenimi bağlamında kapsamlı bir biçimde açıklamıştır. Üçüncü bölüm, araştırma modeli, yöntemi ve veri toplama teknileriyle ilgilidir. İlk olarak, beyin fırtınasını ve zihin haritalarını içeren duygusal zeka aktivitileri uygulanmıştır. İkinci olarak, öğrencilerin duygusal zeka konusundaki bilgileri hakkında bir anket uygulanmıştır. Son olarakta, iki farklı konuda iki örnek ders işlenmiştir. Ve bu iki örnek dersin sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümde ise, İngilizce öğretimine yansımalar ile birlikte çalışmanın bir özeti yer almaktadır. Tezin üç ek bölümü vardır. Birinci bölümde, duygusal zeka farkında olma programında yer alan zihin haritalarından örnekler, ikinci bölümde anket ve sonuçlarının dökümü, üçüncü bölümde ise iki örnek derste işlenen ünitelerin fotokopileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT English language teaching is a multi-dimensional process. The various constituants which form English language teaching programs such as learning/teaching approaches, motivation, communicative situation, learning, attitudes of the teacher, giving value to teaching, suitability of the atmosphere, interest towards target language are closely related to emotional intelligence. The concern of this thesis is how to increase FL students' success by employing emotional intelligence in English language teaching programs. In the introduction part, the problem, background to the study, purpose and significance of the study, scope and limitations and methodology are outlined. In the first chapter, the researcher has explained emotional intelligence and its components in a detailed way. In the second chapter, the researcher has mentioned emotional intelligence and its components in the context of English language teaching and learning in details. Third chapter includes the model of the research, methodology and data collection procedures. First, emotional intelligence activity including brainstorming and mind-mapping has been implemented. Then, the questionnaire on the students' emotional intelligence background has been employed. Last, two model lessons on different topics have been presented and their results have been compared. In the conclusion part, a summary of the study accompanied with implications for English language teaching are stated. The thesis includes three appendices: 1) Sample Mind Maps in emotional intelligence awareness program. 2) The questionnaires on the students' emotional intelligence background and their analyses. 3) Photocopied units of model lessons.